Rutte: Holandsko má viac dôvodov na hnev ako Turecko

Holandský premiér Mark Rutte dnes povedal, že turecké politické sankcie voči holandskej vláde v dôsledku diplomatického sporu medzi oboma krajinami "nie sú veľmi zlé".

14.03.2017 10:51
Mark Rutte, Foto:
Holandský premiér Mark Rutte
debata (12)

Zdôraznil však ich nepatričnosť s tým, že holandská strana má viac dôvodov na pobúrenie.

Opatrenia Turecka zahŕňajú pozastavenie všetkej diplomatickej komunikácie, nie však ekonomické sankcie. Ankara ich avizovala v pondelok po tom, ako dvom tureckým ministrom cez víkend zabránili vystúpiť bez povolenia na území Holandska v rámci kampane pred referendom o kontroverzných zmenách v tureckej ústave.

„Na druhej strane sa mi naďalej zdá zvláštne, že v Turecku hovoria o sankciách, keď vidíte, že my máme dôvody byť veľmi nahnevaní tým, čo sa stalo cez víkend,“ povedal Rutte v holandskom rozhlase.

Predseda holandskej vlády súčasne vyzval na pokoj. „Musíme zachovať chladnú hlavu,“ podčiarkol. Zopakoval však tiež požiadavku, aby sa tureckí predstavitelia ospravedlnili za to, že Holanďanov označili za „fašistov a nacistov“.

Turecká vláda medzitým ostro kritizovala Európsku úniu za to, že sa postavila na stranu Holandska, a označila výzvu Bruselu na umiernenosť za „krátkozrakú“ a „bezvýznamnú“ pre Turecko.

Podľa dnešného vyhlásenia tureckého ministerstva zahraničných vecí postoj EÚ „podnecuje extrémizmus, akým sú xenofóbia a protiturecké nálady“, pretože apel na miernejšie vyjadrenia adresuje len Turecku, a nie štátom, ktoré sú za eskaláciu skutočne zodpovedné.

Turecký rezort diplomacie tvrdí, že holandská vláda „jasne porušila ľudské práva a európske hodnoty“, pričom „naši partneri v EÚ aplikujú demokratické hodnoty, základné práva a slobody len selektívne“.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #turecko #konflikt #Mark Rutte
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy