Iracký premiér: Boje o Mosul vstúpili do záverečnej fázy

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes uviedol, že iracké vládne jednotky spustili záverečnú fázu svojej operácie na dobytie mesta Mósul od extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

15.03.2017 10:19
debata (25)

Na tlačovej konferencii, zvolanej v noci na stredu, Abádí podľa agentúry Reuters vyhlásil, že vojenská operácia je teraz v poslednej fáze. Ako dodal, „Dáiš je už niekoľko dní v obkľúčení na malom území. Jeho dni sú zrátané.“ Dáiš je iný názov pre IS.

Predseda vlády dodal, že iracké úrady budú s civilistami, ktorých príbuzní bojujú na strane IS, zaobchádzať spravodlivo, ale príslušníci Islamského štátu „budú určite zabití, ak nezložia zbrane.“ Spresnil, že tí džihádisti, ktorí sa vzdajú, sa budú zodpovedať za svoje zločiny.

Boje o Mosul, ktorý je hlavným mestom severoirackej provincie Ninive, sa začali 17. októbra. Dobyť mesto spod kontroly IS sa usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek i Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

V januári sa podarilo militantov IS vytlačiť z východnej časti mesta. Miestom bojov je momentálne západný sektor Mosulu.

Strata Mosulu bude pre IS veľkým úderom. Je to najväčšie mesto, aké islamisti ovládli, odkedy sa ich vodca abú Bakr Baghdádí označil aj za hlavu ich samozvaného kalifátu vyhláseného na dobytých územiach Iraku a Sýrie. Tento kalifát vyhlásil Baghdádí v lete 2014 práve v jednej z mešít Mosulu.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Mósul #IS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy