Tillerson začína cestu po Ázii, sprevádza ho jediná novinárka

15.03.2017 11:19

Ministra zahraničných vecí USA Rexa Tillersona, ktorý by mal v stredu pricestovať do Tokia, sprevádza na jeho zahraničnej ceste po Ázii iba jeden zástupca amerických médií.

Je ním reportérka konzervatívnej webovej stránky Independent Journal Review (IJR), 33-ročná Erin McPikeová, ktorá s ministrom navštívi Japonsko, Južnú Kóreu a Čínu.

Oznámilo to v utorok toto médium a ministerstvo zahraničných vecí informáciu potvrdilo. Uviedlo, že Tillerson nevzal so sebou novinárov, pretože cestuje malým lietadlom.

Minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson sa...
Minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson sa rozhodol so sebou zobrať do Ázie iba jednu novinárku. V amerických médiách sa toto rozhodnutie stretlo s búrkou nevôle. Autor: Reuters, KEVIN LAMARQUE

Viacerí z washingtonských novinárov však cestujú komerčnými linkami a stretnú sa s ministrom v Tokiu, Soule i Pekingu. Ministerstvo dodalo, že Tillerson na svojich prvých dvoch zahraničných cestách zobral so sebou reportérov, ktorí poskytovali informácie o jeho aktivitách širšej skupine novinárov. Reportérka IJR túto službu poskytovať nebude.

Združenie novinárov akreditovaných pri Ministerstve zahraničných vecí USA vo vyhlásení vyjadrilo „sklamanie“ z rozhodnutia ministra vziať so sebou na zahraničnú cestu iba jedinú reportérku. A informovalo, že svoje obavy bude riešiť v spolupráci s ministerstvom.

V uplynulých takmer 50 rokoch cestovali s americkými ministrami zahraničných vecí mnohí reportéri z globálnych, národných i regionálnych spravodajských médií bez ohľadu na to, ktorá politická strana vládla. Obe veľké strany boli totiž presvedčené, že prítomnosť novinárov na zahraničných cestách ministra prispieva k informovaniu amerických daňových poplatníkov i zahraničných vlád a verejnosti o americkej zahraničnej politike, vysvetľuje agentúra AP.

Tillerson pricestuje v stredu do Japonska necelý týždeň po tom, ako Severná Kórea odpálila 6. marca štyri balistické rakety, ktoré pristáli v Japonskom mori. V piatok bude minister rokovať v Soule a v sobotu v Pekingu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Ázia #minister zahraničných vecí #Rex Tillerson
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku