Kyjev začal blokádu prepravy tovaru do republík v Donbase

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) v stredu rozhodla o uvalení blokády na prepravu tovarov do samozvaných republík vyhlásených v Donbase.

15.03.2017 13:00
debata (120)

Tajomník SNBO Oleksander Turčynov dodal, že blokáda všetkých dopravných trás vedúcich do ľudových republík v Donbase – Doneckej a Luhanskej – sa začala v stredu o 14:00 hod moskovského času (12:00 hod SEČ).

Turčynov spresnil, že blokáda sa týka všetkých železničných tratí i ciest vedúcich cez styčnú čiaru oddeľujúcu Ukrajinu od územia samozvaných republík.

Toto oznámenie prišlo po tom, ako železničné i cestné spojenie začali koncom januára blokovať nacionalistickí, radikálne naladení aktivisti. Ich predstavitelia v stredu rozhodnutie vlády v Kyjeve privítali.

Agentúra RIA Novosti v stredu citovala reakciu najvyššieho predstaviteľa DĽR Denisa Pušilina, ktorý uviedol, že vyhlásenie blokády Kyjevom je „priamym porušením minských mierových zmlúv a legalizáciou konania (provládnych ukrajinských) radikálov.“

„Toto už nie je chaotické konanie marginálnych skupín, ale štátna politika hraničiaca s genocídou štyroch miliónov ľudí žijúcich v republikách (Donbasu),“ vyhlásil Pušilin.

Blokáda Donbasu sa začala 25. januára, keď skupina bývalých účastníkov vládnej vojenskej operácie (ATO) v Donbase, medzi ktorými boli aj poslanci ukrajinského parlamentu, zablokovala na viacerých úsekoch železničné trate vedúce na územia kontrolované separatistami. Radikáli svoj krok zdôvodnili tvrdením, že akékoľvek obchodovanie so samozvanými republikami v Doneckej a Luhanskej oblasti je protizákonné.

Doterajšia blokáda viedla k výpadkom v zásobovaní uhlím, ukrajinské úrady boli preto nútené zaviesť mimoriadne úsporné opatrenia.

V reakcii na to vedenia samozvaných republík v Donbase od 1. marca prevzali správu nad priemyselnými podnikmi pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré sa nachádzajú na ich území.

120 debata chyba
Viac na túto tému: #blokáda #Ukrajina #Donbas #Donecko #Luhansko