Sťažnosť voči väzbe Deniza Yücela turecká justícia zamietla

Turecká justícia zamietla sťažnosť voči uväzneniu spravodajcu nemeckého periodika Die Welt Deniza Yücela, ktorú podali 6. marca jeho právni zástupcovia. Informovalo o tom dnes internetové vydanie denníka Bild s odvolaním sa na advokáta Veysela Oka.

15.03.2017 19:17
Deniz Yücel
Deniz Yücel
debata
Podľa jeho slov by sa o mesiac mal prípadom zaoberať turecký ústavný súd, na pôde ktorého však nemožno očakávať rýchle vynesenie verdiktu. Uväzneného spravodajcu previezli začiatkom mesiaca do väzenského zariadenia v Silivri, asi 80 km západne od Istanbulu, kde by mal stráviť zvyšok vyšetrovacej väzby.

Na muža, ktorý sa 14. februára sám prihlásil na polícii v Istanbule a ktorého následne zadržali, uvalili na sklonku februára vyšetrovaciu väzbu za údajné členstvo v teroristickej organizácii, zneužívanie údajov a teroristickú propagandu.

Nemecká vláda sa už začiatkom týždňa vyjadrila veľmi kriticky na margo faktu, že partneri v Turecku odopierajú novinárovi s dvojakým turecko-nemeckým občianstvom konzulárnu pomoc nemeckej strany. Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel dnes opakovane vyzval tureckú vládu, aby to umožnila.

Podľa informácií rezortu zahraničných vecí v Berlíne takýto postup osobne prisľúbil spolkovej kancelárke Angele Merkelovej turecký premiér Binali Yildirim.

Sigmar Gabriel hovoril o tejto otázke v utorok s rezortným kolegom Mevlütom Čavušoglom, ktorý prisľúbil, že sa na záležitosť pozrie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #novinár #Die Welt