Alžbeta II. sa teší dobrému zdraviu, ale Británia je pripravená na jej smrť

Napriek skutočnosti, že britská kráľovná Alžbeta II. sa vo svojich deväťdesiatich rokoch teší dobrému zdraviu, existuje podrobne vypracovaný plán toho, čo sa stane, ak zomrie, napísal britský denník The Guardian.

kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.
Autor: ,

Podľa neho rovnako ako v prípade jej otca Juraja VI., keď najvyššie vládne inštitúcie o jeho úmrtí informovali kódovým heslom „Hyde Park Corner“, bolo i teraz zvolené heslo pre utajené oznámenie správy o smrti kráľovnej. Znie „London Bridge je dole“, a všetky kroky, ktoré budú nasledovať, nesú označenie Operácia London Bridge.

Ak kráľovná zomrie v noci, má byť prebudený a informovaný predseda vlády, nech to bude v tom čase ktokoľvek. Stredisko globálnej reakcie britského ministerstva zahraničia, ktoré sídli na nespresnenom mieste v Londýne, potom ihneď informuje 15 vlád krajín mimo Veľkú Britániu, v ktorých je kráľovná takisto hlavou štátu. A potom stredisko zašle informáciu 36 ďalším krajinám, pre ktoré kráľovná v minulosti bola po mnoho desaťročí symbolickou panovníčkou.

Nepotrvá dlho, kým sa správa rozšíri od svetových vodcov k verejnosti. Informáciu o úmrtí kráľovnej ako prvý dostane – a následne vydá vo forme bleskovej správy – britská tlačová agentúra Press Association, a prakticky simultánne ju prevezmú svetové médiá.

To predstavuje odklon od tradície, podľa ktorej to bola spravodajská stanica BBC, ktorá sa ako prvé médium dozvedela o úmrtí panovníka. Správa o smrti Juraja VI. 6. februára 1952 zverejnili až štyri hodiny po jeho skone. V prípade terajšej kráľovnej sa informácie do médií dostanú podstatne rýchlejšie.

Videovrátnik vo smútočných šatách potom vyvesí na dvere Buckinghamského paláca správu o úmrtí kráľovnej a zároveň sa rovnaká informácia objaví na oficiálnych internetových stránkach paláca na čiernom podklade.

A zatiaľ čo médiá po celom svete zverejnia všetky nekrológy, články a analýzy, ktoré majú pre podobný prípad pripravené, televízne stanice Sky News a ITN kontaktujú expertov na monarchiu, ktorí podpísali zmluvy, že budú hovoriť výhradne s nimi.

Tieto stanice údajne už niekoľko rokov „trénujú“ úmrtie Alžbety II. nanečisto a meno panovníčky nahrádzajú označením „pani Robinsonová“. Britské komerčné rozhlasové stanice zapnú v štúdiách modré svetlá, aby upozornili moderátorov, že majú okamžite prepojiť na správy a púšťať len neutrálnu hudbu.

Krok za krokom potom budú pokračovať ďalšie vopred pripravené úkony, ktoré vyvrcholia pohrebom. Podľa odborníkov nie je vylúčené, že v smútočnej procesii pôjdu aj jej milované psíky plemena corgi. Keď v máji 1910 zomrel kráľ Eduard VII., viedol smútočnú procesiu jeho foxteriér Cézar.

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.