Nový Zéland vyhostil amerického diplomata

Amerického diplomata, ktorého si priala vypočuť novozélandská polícia v súvislosti s vážnym zločinom, vyhostili z Nového Zélandu po tom, čo Washington odmietol zrušiť diplomatovu imunitu.

Polícia nespresnila povahu vyšetrovaného incidentu, ktorý sa odohral 12. marca pri Wellingtone a pri ktorom nebol nikto zatknutý. Ale podľa médií diplomat cez víkend odcestoval do USA nielen s manželkou a deťmi, ale aj so zlomeným nosom a monoklom pod okom.

Diplomatovo meno nezverejnili. Podľa televízie TVNZ dotyčný atašé mal na starosti spoluprácu s novozélandskú spravodajskou službou.

Vyšetrovatelia v danom prípade narazili na stenu diplomatickej imunity. Po zamietnutí žiadosti o jej zrušenie Nový Zéland diplomata vyhostil.

„Očakávame, že všetci diplomati budú dodržiavať naše zákony a že ich prípadné porušenie vyšetrí polícia. Ľutujeme, že mu nezrušili imunitu, ale nestalo sa tak a teraz je prípad v rukách ich (amerických) úradov,“ povedal novozélandský premiér Bill English.

„Berieme vážne akékoľvek náznaky, že správanie našich diplomatov nezodpovedalo vysokým nárokom kladeným na americký diplomatický personál,“ uviedla hovorkyňa amerického veľvyslanectva vo Wellingtone, avšak zdržala sa ďalšieho vyjadrenia s odvolaním na prebiehajúce vyšetrovanie.

Agentúra AFP pripomenula, že v roku 2014 Malajzia zrušila diplomatickú imunitu svojho vojenského atašé vo Wellingtone, ktorý bol obvinený zo sexuálneho napadnutia. Novozélandský súd ho potom odsúdil na deväť mesiacov domáceho väzenia.

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.