Počet samovrážd mladistvých v Rusku stúpol o 57 percent, môžu za to 'skupiny smrti'

Ruská splnomocnenkyňa pre práva detí Anna Kuznecovová informovala, že tzv. skupiny smrti na internete sú jednou z hlavných príčin nárastu počtu samovrážd maloletých v Rusku.

20.03.2017 12:29
debata (35)

Kuznecovová v pondelok uviedla, že v rokoch 2011–15 sa počet samovrážd v Rusku stabilne znižoval k hranici desiatich percent ročne. V roku 2016 sa však podľa nej počet samovrážd prudko zvýšil o 57 percent.

Ako jednu z príčin tohto javu Kuznecovová na dnešnej porade o prevencii samovrážd medzi maloletými uviedla „lavínovité rozšírenie tzv. skupín smrti“ na sociálnych sieťach.

Chýbajú psychológovia

Kuznecovová poukázala na to, že v boji so súčasnou situáciou sa objavuje veľa problémov. Ukázalo sa napríklad, že v uplynulom školskom roku až 47 percent škôl v Rusku nemalo psychológa. Dodala však, že tento problém sa už rieši.

Dostupnosť špecialistov spolu s metodickými pokynmi pre učiteľov a právnou bázou považuje Kuznecovová za kľúčové faktory pri riešení problému so samovraždami maloletých v Rusku.

Zľahčovanie smrti

Rusko v niekoľkých uplynulých rokoch zápasí s prudkým nárastom samovrážd maloletých. Analýza ukázala, že mládež pácha samovraždy pod vplyvom informácií zo sociálnych sietí a ďalších internetových zdrojov.

Z psychologického a lingvistického rozboru komunikácie v uzavretých skupinách smrti vyplýva, že obsahuje povzbudzovanie na spáchanie samovraždy „deformovaním pudu sebazáchovy“ a zľahčovaním smrti.

Putin žiada zmeny

Prezident Vladimir Putin začiatkom marca podporil sprísnenie trestov za navádzanie maloletých prostredníctvom webových stránok a sociálnych sietí, aby spáchali samovraždu.

Putin označil „prinajmenšom za zločincov tých, kto na internete vytvárajú weby propagujúce samovraždy“. Dodal, že v tejto súvislosti podporuje iniciatívu poslancov Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ktorí chcú prijať dodatok k trestnému zákonníku. Na jeho základe by sa rozšíril okruh činností, ktoré budú trestne stíhateľné, lebo navádzajú na samovraždy. Zodpovednosť by tak mohli niesť aj majitelia, autori a administrátori we­bov.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #samovražda #mladistvý
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy