Vo veku 101 rokov zomrel americký bankár a filantrop David Rockefeller

Vo veku 101 rokov zomrel americký bankár, priemyselník a filantrop David Rockefeller. Oznámil to hovorca rodiny, podľa ktorého bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca. David Rockefeller bol posledným žijúcim vnukom Johna Davisona Rockefellera staršieho, naftového magnáta, ktorý býva niekedy označovaný za najbohatšieho muža novodobej histórie. David Rockefeller zomrel vo svojom dome v Pocantico Hills.

20.03.2017 17:16
David Rockefeller Foto:
David Rockefeller na archívnej snímke z roku 1973.
debata

Narodil sa 12. júna 1915 v New Yorku ako syn Johna Rockefellera juniora. Mal päť starších súrodencov. Vyštudoval na Harvardovej univerzite a prestížnej London School of Economics. Tu sa stretol s neskorším americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym. Štúdiá Rockefeller zakončil titulom z Chicagskej univerzity (1940). Za druhej svetovej vojny potom pracoval pre vojenskú rozviedku vo Francúzsku a v severnej Afrike.

V roku 1946 vstúpil do štábu „rodinnej“ Chase National Bank, neskôr premenenej na Chase Manhattan Bank (teraz pod hlavičkou JPMorgan). V rokoch 1969 až 1981 zastával funkcie predsedu správnej rady a generálneho riaditeľa. Od roku 1981 Rockefeller pôsobil v Medzinárodnom poradenskom výbore pre banky. S bratom Nelsonom sa zaslúžil o vybudovanie Svetového obchodného centra na newyorskom Manhattane, ktorého budovy zvané „Dvojičky“ boli zničené v roku 2001.

Koketoval s politikou, venoval sa charite

Rockefellerovci vždy koketovali s politikou, väčšinou na strane republikánov. Dávid bol výnimkou, odmietol post ministra financií a uprednostnil biznis a neformálny vplyv. Pracoval však pre niekoľkých prezidentov USA, republikánov i demokratov, stretával sa s rôznymi svetovými politikmi. Konzultoval s ministrom zahraničia Henrym Kissingerom a býval v kontakte s predstaviteľmi CI­A.

Osobný majetok Rockefellera sa odhaduje na tri miliardy dolárov. Jeho výrazná časť išla na charitu, pripojil sa napríklad k filantropickej výzve, za ktorou stoja jedni z najbohatších mužov planéty – Bill Gates a Warren Buffett. Prostriedky venoval aj na vzdelanie, v roku 2008 daroval 100 miliónov dolárov svojej „domovskej“ Harvardovej univerzite. Zaujímal sa aj o ekológiu, dlhodobo investoval do umenia (sponzoroval newyorské Múzeum moderného umenia), vlastnil hodnotnú zbierku obrazov.

Rockefeller patril k zakladateľom alebo členom radu organizácií americkej a globálnej elity, ako sú napríklad Rada pre medzinárodné vzťahy, Trilaterálna komisia alebo skupina Bilderberg, ktorej konšpirační teoretici prisudzujú snahu ovládnuť svet.

Vyše pol storočia prežil s manželkou Margaret „Peggy“ McGrathovou, s ktorou sa oženil v roku 1940 (zomrela v roku 1996). Narodilo sa im šesť detí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Väčšina z potomkov sa podieľa na chode rodinných firiem či charitatívnych fondov.

Rockefeller navštívil niekoľkokrát aj bývalé Československo. Prvýkrát prišiel do Prahy už v máji 1945 ako asistent vojenského atašé veľvyslanectva USA. Naposledy ho v roku 1991 prijal pri súkromnej návšteve s manželkou prezident Václav Havel.

debata chyba
Viac na túto tému: #David Rockefeller #bankár #filantrop