Ak sa starší Japonci vzdajú vodičského preukazu, budú mať lacnejší pohreb

21.03.2017 08:29

V japonskej prefektúre Aiči začala spoločnosť, ktorá vlastní 89 pohrebných ústavov, starším vodičom ponúkať lacnejší pohreb, ak sa dobrovoľne vzdajú vodičského preukazu.

Japonské úrady sa už dlhší čas snažia zamedziť haváriám, ktoré spôsobujú starší občania. Návrh pohrebnej spoločnosti by tak k tomuto úsiliu mal prispieť.

V posledných týždňoch v Japonsku stúpol počet automobilových havárií, pričom niektoré spôsobili starší vodiči, ktorí si pomýlili brzdu a plyn. Japonské úrady sa preto snažia presvedčiť vodičov vo vyššom veku, aby sa dobrovoľne vzdali vodičského preukazu.

K ich úsiliu prispela aj nemenovaná firma poskytujúca pohrebné služby v prefektúre Aiči, ktorá týmto vodičom sľúbila pätnásťpercentnú zľavu na pohreb, ak sa vzdajú svojho vodičského preukazu.

Stačí, keď im vodič poskytne potvrdenie z miestnej policajnej stanice, že svoj vodičský preukaz naozaj odovzdal.

V roku 2015 malo Japonsko podľa denníka The Japan Times 4,8 miliónov registrovaných vodičov, ktorým bolo viac ako 75 rokov. Oproti roku 2005 je to dvojnásobok. V rovnakom období bol taktiež zaznamenaný nárast smrteľných nehôd, ktoré spôsobili starší vodiči.

Podobné iniciatívy, ktoré majú prinútiť starších Japoncov, aby sa vzdali vodičského preukazu, existujú aj v iných častiach krajiny. Starším Japoncom napríklad ponúkajú zľavy na taxík či na vstupy do kúpeľov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Japonsko #pohreb #starší ľudia #vodičák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku