Lukašenko: Provokatérov financovali americké a nemecké fondy

24.03.2017 18:31

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dnes oznámil, že "ozbrojené provokatérov", ktorých polícia zadržala v utorok, financovali americké a nemecké fondy cez Poľsko a Litvu.

Informovala o tom bieloruská agentúra AFN.

Lukašenko sa odvolal na oznámenie o chystanej provokácii, ktoré vraj prišlo začiatkom týždňa na veľvyslanectvo Bieloruska v niektorej z krajín Európskej únie od nemenovanej bieloruskej občianky. „Oznámenie nás uviedlo do akcie. Vydal som pokyn bezpečnostným zložkám, aby okamžite začali vyšetrovanie, ktoré nás následne priviedlo k arzenálu zbraní,“ povedal prezident.

Provokatéri zo zahraničia pre svoju akciu podľa Lukašenka chceli využiť demonštrantov, ktorí vo februári a marci protestovali proti prezidentskému dekrétu o zdanení nezamestnaných osôb. Bielorusi vraj na protesty odmietli chodiť, keď sa o zbraniach dozvedeli.

Bieloruská polícia údajne zadržala niekoľko desiatok ozbrojených provokatérov vycvičených v táboroch v Bielorusku a na Ukrajine v utorok. Incident odštartoval rozsiahle policajné razie proti „osobám usilujúcim sa o destabilizáciu krajiny“. Polícia zatkla jedenásť príslušníkov opozičnej organizácie Biela légia a zatýkaniu sa údajne nevyhli ani príslušníci bezpečnostných zložiek a pohraničnej stráže.

Bieloruskom v minulých týždňoch prešla vlna protestov, najväčšie za niekoľko posledných rokov. Ich účastníci kritizovali prezidentský dekrét o zdaňovaní nezamestnaných osôb, ktorý postihuje ľudí bez trvalého zamestnania nehlásených na úradoch práce. Demonštranti chcú úplne zrušenie dekrétu, to však Lukašenko odmieta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bielorusko #Lukašenkov dekrét
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku