Študenti v Česku bojujú proti šikane učiteľov

Študenti v Českej republike sa rozhodli sami bojovať so šikanou na školách. Ministerke školstva sa projekt páči.

02.04.2017 14:13
debata (1)

Na internete spustili nový projekt, v ktorom môžu deti anonymne nahlásiť skúsenosti so správaním spolužiakov, napísala dnes webová stránka Českej televízie.

Školáci totiž šikanu nehlásia najčastejšie preto, že mávajú strach z prezradenia. Nevedia tiež, komu sa zveriť. Podľa českého ministerstva školstva ide o ďalšiu dôležitú formu, ako zabrániť šikane už hneď na jej začiatku.

Anonymné nahlasovanie

S nápadom, ako bojovať s ľahostajnosťou, prišli študenti z brnianskeho gymnázia, približuje spravodajský server ČT24. Projekt s názvom „Nenech to být!“ (Nenechaj to tak!) funguje ako schránka dôvery. V jej internetovej verzii možno šikanu nahlásiť anonymne: stačí len vyplniť, kto je obeťou, a na ktorej škole.

Tento nápad študentov sa zapáčil aj českej ministerke školstva Kateřine Valachovej (ČSSD). Informácie z internetu bude riešiť metodik prevencie danej školy. Pomáhať bude aj linka detskej istoty: vlani sa na ňu obrátilo vyše 2000 detí, ktoré riešili šikanu, čo je o 700 viac než v roku 2015.

Šikanovali učiteľku. Tá zomrela

Bojovať so šikanou chce aj Kateřina Vernerová, dcéra učiteľky, ktorá bola na pražskom učilišti vystavená útokom žiakom. Študentka chystá besedy s rodičmi i pedagógmi.

Jej matku zrejme trojica študentov šikanovala dlhší čas. Učiteľka potom začiatkom vlaňajška v škole skolabovala a následne na to zomrela. Polícia síce priamu súvislosť so šikanou nepreukázala, zverejnenie prípadu však rozpútalo o šikane búrlivú diskusiu, konštatuje Česká televízia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #šikanovanie #šikana učiteľov #šikana žiakov