Sociálne nepokoje vo Francúzskej Guyane zatiaľ neutíchli

03.04.2017 07:21

Zámorský departement Francúzska Guyana, ktorý zažíva sociálne nepokoje kvôli zlej ekonomickej situácii, vysokej zločinnosti a nekvalitnej zdravotnej starostlivosti, požaduje od Paríža viac nezávislosti pri rozhodovaní o svojich záležitostiach.

Štrajkujúci tvrdia, že doterajší systém Guyane bráni napredovať, a časť z nich žiada pre región osobitný štatút, informoval dnes na svojej webovej stránke denník Le Figaro.

Parížska vláda v utorok vyslala do tohto regiónu ministra vnútra Matthiasa Fekla a ministerku pre zámorské územia Ericku Bareigtsovú. Ministri počas tohto víkendu predložili zoznam zhruba 30 záväzkov Paríža v hodnote asi miliardy eur týkajúcich sa bezpečnosti, zdravotníctva a školstva.

Tie zahŕňajú okrem iného vyslanie posíl pre miestne jednotky žandarmérie a postupné zvyšovanie ich počtu, súdny tribunál i väznicu, investície do školstva vo výške 400 miliónov eur, finančnú injekciu pre zdravotníctvo vo výške 85 miliónov eur a ďalších 300 miliónov eur na budovanie infraštruktúry: mostov či ciest. Ďalšie opatrenia a návrhy sa týkajú pôvodného obyvateľstva, ekonomického rozvoja či ochrany životného prostredia.

Zástupca protestujúcich Davy Rimane uviedol, že vláda v Paríži „sa bráni otvoriť kohútiky a riešiť problémy (Guyany)“. Dodal, že „sme odhodlaní (vytrvať), lebo ide o budúcnosť našich detí“. „Už desiatky rokov nám dávajú len omrvinky. Treba to konečne zastaviť,“ zdôraznil.

Patrick Karam, bývalý predseda rady pre Francúzov v zámorí, návrhy predložené zástupcami vlády označil za zatiaľ „polovičaté“. Dodal, že protestujúci si pre vládnu delegáciu pripravili materiály, v ktorých na 600 stranách rozpracovali svoje požiadavky a navrhujú 800 opatrení na riešenie problémov regiónu. Karam uviedol, že tento zoznam predstavuje „roky frustrácie“ miestneho obyvateľstva.

Podľa politologičky Francoise Vergesovej, ktorá sa špecializuje na problematiku zámorských území, reakcia vlády v Paríži na súčasnú krížu v Guyane nemôže byť len „finančná injekcia“. Podľa nej miestni obyvatelia prešli procesom „hlbokého uvedomenia si“ svojej izolácie a neriešenia problémov zo strany centrálnej vlády.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #nepokoje
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku