Asad: Ak vojnu nevyhráme, Sýria bude vymazaná z mapy

Sýrsky prezident Bašár Asad vyhlásil, že v občianskej vojne, ktorá už šesť rokov sužuje jeho krajinu, "niet inej možnosti okrem víťazstva".

06.04.2017 14:08
debata (35)

Asad to povedal v rozhovore pre vydanie chorvátskeho denníka Večernji list, z ktorého cituje agentúra Reuters.

Asad tvrdí, že jeho vláda sa v mierovom dialógu s opozičnými skupinami nevie dopracovať k výsledkom. Zdá sa, že interview bolo realizované ešte predtým, ako americký prezident Donald Trump obvinil Asada z prekročenia „mnohých hraníc“ v súvislosti s utorkovým chemickým útokom, domnieva sa Reuters.

Sýrsky prezident vystupuje v rozhovore sebavedomo a potvrdil svoj zámer úplne poraziť povstalcov. Zároveň odmietol federalizmus, ktorý požadujú kurdské skupiny na severe krajiny. „Ak túto vojnu nevyhráme, Sýria bude vymazaná z mapy; preto sme takí odhodlaní a vytrvalí,“ uviedol.

Bludný kruh

Asad, citujúc nedávnu ofenzívu vzbúrencov v Damasku a neďaleko severosýrskeho mesta Hamá, zdôraznil: „Ide o džihádistickú opozíciu v zvrátenom zmysle slova svätá vojna.“

„To je dôvod, prečo nie sme schopní dosiahnuť prakticky žiadne výsledky s touto časťou opozície. Dôkazom je aj to, že počas mierových rozhovorov v Astane spustili útok na mestá Damask a Hamá, čím sa zopakoval bludný kruh terorizmu a zabíjania nevinných ľudí,“ tvrdí sýrsky prezident.

Sýrska vláda považuje všetky skupiny, proti ktorým bojuje, za teroristické a disponujúce agendou určovanou zahraničnými vládami vrátane tureckej, saudskoarabskej, katarskej a americkej.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #vojna #občianska vojna #Bašár al-Asad #vojna v Sýrii