Spicer: Trumpovu reakciu na sýrsky chemický útok ovplyvnila Ivanka

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v utorok uviedol, že reakciu amerického prezidenta Donalda Trumpa na sýrsky útok chemickými zbraňami ovplyvnila jeho dcéra Ivanka. Spicer na svojom každodennom brífingu novinárom povedal, že k prezidentovmu rozhodnutiu "nepochybne prispeli" Ivanka Trumpová a ďalšie osoby.

12.04.2017 07:34
debata (52)

Prezidentov syn Eric Trump tiež povedal v interview pre denník Daily Telegraph, že šéf Bieleho domu bol ovplyvnený reakciou jeho sestry na útok plynom, pri ktorom zahynulo 4. apríla v sýrskej provincii Idlib vyše 80 ľudí vrátane desiatok žien a detí.

Eric Trump uviedol, že jeho sestru útok „zdrvil a pobúril“. Spicer na brífingu vysvetľoval, že prevládal všeobecný pocit, že útok je „hrozný“ a „vyžaduje si zákrok“.

Trump po chemickom útoku v Idlibe nariadil raketový útok na sýrsku leteckú základňu v provincii Homs, odkiaľ podľa jeho tvrdenia sýrske sily prezidenta Bašára Asada podnikli uvedený chemický útok. Prezidentova dcéra sa nedávno stala oficiálnou zamestnankyňou Bieleho domu – asistentkou prezidenta.

Spicer sa ospravedlnil za výrok o Hitlerovi

Spicer sa v utorok v americkej televízii CNN znovu ospravedlnil za svoj „nevhodný a necitlivý“ výrok, že „ani Hitler neklesol tak hlboko a nepoužil počas druhej svetovej vojny chemické zbrane“. Hovorca ním chcel odsúdiť sýrskeho prezidenta Bašára Asada za minulotýždňový útok chemickými zbraňami proti vlastným obyvateľom, ale prehliadol fakt, že Hitler používal plynové komory na vyhladenie Židov počas holokaustu.

Spicerov výrok o Hitlerovi na brífingu v Bielom dome okamžite vyvolal ostré výčitky židovských organizácií a ďalších kritikov. Spicer, ktorý následne zaslal novinárom akreditovaným v Bielom dome písomné vyhlásenie, potom vystúpil ešte v spravodajskej televízii CNN a na ďalších amerických televíznych staniciach, kde svoju chybu bližšie vysvetľoval.

V rozhovore pre CNN Spicer povedal, že jeho utorkové výroky neodrážajú názor prezidenta Donalda Trumpa. „Úprimne povedané, moje dnešné výroky boli chybné, necitlivé a nesprávne. Bol to z mojej strany trápny omyl,“ uviedol hlavný hovorca Trumpa.

Počas druhej svetovej vojny sa síce chemické zbrane na bojiskách nepoužívali, ale podľa amerického Múzea holokaustu nacisti koncom roka 1939 experimen­tovali s jedovatým plynom – zabíjali ním psychiatrických pacientov a nazývali to „eutanázia“. Neskôr používali mobilné aj stále plynové komory, pričom len v samotnom Auschwitzi bolo plynom usmrtených denne až 6 000 Židov.

Centrum Anny Frankovej pre vzájomný rešpekt, so sídlom v New Yorku, vyzvalo Trumpa, aby Spicera prepustil. Podľa centra hovorca poprel, že Hitler počas holokaustu zabíjal plynom Židov.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Ivanka Trumpová #Sean Spicer
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy