Podľa nej boli cieľom náletov oblasti ležiace na severnom okraji mesta. Pri týchto útokoch nedošlo k obetiam na životoch, vyústili však do požiarov zrejme vyvolaných pyrotechnickou zmesou známou ako termit, dodalo SOHR s odvolaním sa na výpovede aktivistov pôsobiacich priamo v Sýrii.
Rusko je hlavným spojencom režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pričom od septembra 2015 ho v Sýrii podporuje aj leteckými útokmi.
K údajnému chemickému útoku na vzbúrencami ovládané mesto Chán Šajchún v provincii Idlib došlo 4. apríla a zahynulo pri ňom najmenej 87 civilistov. USA a ďalšie západné štáty tvrdia, že chemické zbrane použila sýrska armáda, čo však Damask popiera.
Podľa ruského ministerstva obrany sa jedovaté látky uvoľnili do ovzdušia, keď sýrske lietadlá pri nálete zasiahli povstalecký sklad chemických zbraní a munície na východnom okraji Chán Šajchúnu.
Spojené štáty v reakcii na tento útok vypálili o tri dni neskôr desiatky striel na leteckú základňu sýrskeho režimu Šajrát, v provincii Homs, kde sa podľa Washingtonu mali nachádzať chemické zbrane.