Priaznivé počasie v oblasti Egejského mora nahráva migrantom

Na grécke ostrovy vo východnej časti Egejského mora dorazilo v priebehu stredy a noci na štvrtok podstatne viac migrantov z Turecka, ako tomu bolo v uplynulom období.

13.04.2017 17:49
debata (6)

Kým v ostatných desiatich dňoch neprekročil počet tých, ktorí sa dostali cez turecko-grécku hranicu, v priemere 31 osôb denne, v uplynulých hodinách to bolo 205 ľudí. Informoval o tom grécky krízový štáb. Podľa tamojšej pobrežnej stráže to môže byť dôsledok takmer letného počasia v oblasti Egejského mora.

Migranti dorazili v stredu do Grécka aj po pevnine. Polícia objavila 64 z nich na ostrovčeku uprostred hraničnej rieky Evros, kde im hrozilo v prípade zvýšenia hladiny utopenie. Policajti ich preto na plavidlách prepravili do bezpečia, informoval grécky rozhlas ERI.

Pri Líbyi sa potopil čln s migrantmi, 97 je nezvestných

Najmenej 97 migrantov z Afriky je nezvestných a pravdepodobne sa utopilo po tom, čo sa ich čln smerujúci do Európy potopil v Stredozemnom mori. Informovala o tom líbyjská pobrežná stráž. Podľa nej sa zhruba desať kilometrov od líbyjského pobrežia podarilo zachrániť 23 migrantov po tom, čo úrady dostali tiesňové volanie. Medzi nezvestnými je aj 15 žien päť detí.

Podľa agentúry AP zahynulo vlani počas plavby z Afriky do Európy vyše 4 500 migrantov. Pašeráci často nakladajú ľudí do vratkých a preťažených člnov, ktoré sa potom prevrhnú. Nemecká vláda dnes oznámila, že podporí zákaz exportu člnov z EÚ do Líbye v rámci opatrenia na zastavenie prílevu migrantov cez Stredozemné more.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Líbya #utečenci #migračná kríza