Americká armáda bombu okolo 16:30 SELČ zhodila na jaskynný systém, ktorý mal v provincii Nangarhár pri hraniciach s Pakistanom slúžiť ako úkryt bojovníkov takzvaného Islamského štátu. V oblasti Nangarhár pri protiteroristickej operácii cez víkend zahynul jeden americký vojak.
Američania región spoločne so susednou provinciou Kunar označujú za hlavné pôsobisko IS v Afganistane sa 700 bojovníkmi. Afganské úrady hovoria až o 1 500 členoch IS. Bomba GBU-43 je so zhruba jedenástimi tonami výbušniny najničivejšou nejadrovou zbraňou v arzenále Spojených štátov a doteraz ju nikdy nepoužili.
Zbraň s GPS navádzaním prvýkrát testovali v marci 2003, tesne pred začiatkom vojny v Iraku. Pentagon potom skúmal, či je možné jej použitie v boji ospravedlniť, a dospel k záveru, že z hľadiska medzinárodného práva nejde o náhodne zabíjajúci prostriedok.
„Toto je správna munícia na elimináciu prekážok, ktorým čelíme, a na udržanie našej ofenzívy proti IS v pohybe,“ povedal agentúre Reuters šéf amerických a medzinárodných síl v Afganistane generál John Nicholson. Výsledok dnešnej operácia zatiaľ nie je známy.
„Ako terč sme vybrali systém tunelov a jaskýň, ktorý bojovníkom IS umožňuje voľný pohyb a uľahčuje im útoky na amerických vojakov,“ povedal hovorca Bieleho domu Sean Spicer. Podľa generála Nicholsona by mali prípravy zásahu minimalizovať nebezpečenstvo pre afganské a americké sily a „maximalizovať zničenie“ pozícií IS.
Použitá bomba je známa ako „matka všetkých bômb“, uviedla televízia CNN.
Nálet zabil 36 radikálov
Americký nálet na pozície radikálneho hnutia Islamský štát (IS) v Afganistane zabil 36 radikálov. Podľa agentúry Reuters to oznámilo afganské ministerstvo obrany.
„Žiadny civilista sa nezranil, zničili sme základňu, odkiaľ IS v provincii podniká útoky,“ uviedol hovorca afganského ministerstva obrany. Reuters poznamenal, že informácie o tom, že nálet sa obišiel bez civilných obetí, nebolo zatiaľ možné nezávisle overiť.