Riaditeľ CIA: WikiLeaks je nepriateľská agentúra podporovaná Ruskom

Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo označil server Wikileaks za neštátnu nepriateľskú spravodajskú agentúru, ktorú často podporujú krajiny ako je Rusko.

14.04.2017 08:41
CIA, Mike Pompeo Foto:
Šéf CIA Mike Pompeo.
debata (81)

Ruská vojenská rozviedka GRU vraj server využila na šírenie dokumentov získaných pri hackerských útokoch zameraných na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb. „Assange a jeho sorta“ tvrdia, že konajú v mene slobody a súkromia, ale v skutočnosti je ich cieľom „zväčšenie osobnej moci prostredníctvom zničenia západných hodnôt“, povedal Pompeo.

WikiLeaks minulý mesiac zverejnil takmer 8000 dokumentov, ktoré údajne odhaľujú tajomstvá o kyberšpionážnych nástrojoch používaných CIA pri prenikaní do cieľových počítačov, mobilných telefónov a chytrých televízorov.

Vyjadrenie Pompea je v ostrom protiklade so slovami prezidenta Donalda Trumpa. Ten pred prezidentskými voľbami prejavil potešenie nad tým, že WikiLeaks zverejnil súkromné, politicky škodlivé emaily Johna Podestu, šéfa predvolebnej kampane prezidentskej kandidátky a Trumpovej súperky Hillary Clintonovej.

Webový portál WikiLeaks vyvoláva škandály zverejňovaním prísne tajných vládnych dokumentov. Pompeo, ktorý hovoril vo washingtonskom Centre pre strategické a medzinárodné štúdie, poznamenal, že ruská vojenská spravodajská služba využila WikiLeaks na zverejnenie údajov získaných kyberšpionážou proti národnému výboru Demokratickej strany. CIA podľa jeho slov tiež zistila, že ruská štátna televízia aktívne spolupracovala s WikiLeaks.

„Kým my robíme čo vládzeme, aby sme potichu zbierali informácie o tých, ktorí predstavujú veľmi reálne hrozby pre našu krajinu, jednotlivci ako Julian Assange a Edward Snowden sa usilujú využiť tieto informácie, aby si urobili meno“ a „nezáleží im na životoch, ktoré ohrozujú alebo škodách, ktoré spôsobujú národnej bezpečnosti,“ zdôraznil Pompeo.

81 debata chyba
Viac na túto tému: #Wikileaks #Rusko #CIA #Julian Assange #Mike Pompeo