Afganistan žiada Rusko o výcvik svojich vojakov a policajtov

Afganistan požiadal Moskvu okrem výcviku ozbrojených a poriadkových jednotiek aj o servisnú podporu.

17.04.2017 09:42
debata (35)

Informovala o tom v nedeľu agentúra TASS, pre ktorú to uviedol Mohammad Ašráf Hajdárí z afganského ministerstva zahraničných vecí, kde pôsobí ako vedúci odboru politiky a strategického plánovania.

„Diskutovali sme o tom na ruskom ministerstve zahraničných vecí a požiadali sme (Rusko), aby zvážilo prípadnú servisnú podporu pre Afganistan, ako aj dodávky materiálu a výcvik našich ozbrojených síl a polície,“ povedal Hajdárí. Afganská vláda teraz podľa neho čaká na odpoveď z Moskvy.

Diplomat stál na čele delegácie, ktorá sa 14. apríla zúčastnila na konzultáciách v Moskve. Osobitnú pozornosť venoval vrtuľníkom ruskej výroby, ktoré používa afganské letectvo: „Požiadali sme Rusko, aby nám poskytlo servis.“

Boj proti IS bude účinnejší

Hajdárí poznamenal, že spoluprácu medzi Moskvou a Kábulom vo vojensko-technickej oblasti narušili západné sankcie.

„Protiruské sankcie ovplyvnili podporu, ktorú nám Rusko poskytovalo v oblasti údržby ruských zariadení, najmä vrtuľníkov… Preto máme záujem na tom, aby sa urovnali problémy medzi Ruskom a USA,“ konštatoval diplomat.

Podľa neho by to pomohlo zvýšiť aj účinnosť v boji proti teroristickým skupinám ako Islamský štát a al-Káida, ktoré sú aktívne v Afganistane.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Rusko #výcvik