USA: Irán si plní záväzky v súlade s jadrovou dohodou

19.04.2017 08:49

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa upovedomila v utorok listom Kongres o tom, že Irán plní svoje záväzky v súlade s dohodou, ktorú v roku 2015 uzavrel bývalý prezident Barack Obama a že výmenou za obmedzenie tamojšieho jadrového programu predlžuje uvoľnenie sankcií voči Teheránu.

Avšak v liste, ktorý šéf diplomacie Rex Tillerson odoslal v utorok neskoro večer predsedovi Snemovne reprezentantov Paulovi Ryanovi sa píše, že administratíva podniká hĺbkové preverenie tejto dohody, aby sa uistila, či rušenie sankcií nie je proti národným záujmom.

Tillerson konštatuje, že Irán je aj naďalej štátom, ktorý spomedzi ostatných v najväčšej miere podporuje terorizmus a prezident Donald Trump nariadil toto preverenie s ohľadom na tento fakt.

Potvrdenie o tom, že Irán plní svoje záväzky voči predmetnej medzinárodnej dohode musí byť od vlády zaslané do Kongresu každých 90 dní. Ide o prvé, ktoré vydala administratíva prezidenta Trumpa.

Irán a skupina šiestich veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli v júli 2015 ku konečnej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na základe tejto dohody mali byť zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.

#USA #Irán #Barack Obama
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku