Americká lietadlová loď sa neplavila ku KĽDR, ako tvrdil Pentagon

Americká lietadlová loď Carl Vinson sprevádzaná ďalšími plavidlami nemierila ku Kórejskému polostrovu, ako pred zhruba desiatimi dňami tvrdil Pentagon, ale plávala opačným smerom. Uviedla to agentúra Reuters.

19.04.2017 11:12
Carl Vinson, KĽDR Foto:
Americká lietadlová loď Carl Vinson pôvodne nesmerovala ku Kórejskému polostrovu.
debata (98)

Americké námorníctvo 8. apríla oznámilo, že útočná skupina jeho plavidiel vedená lietadlovou loďou Carl Vinson sa vydala na cestu ku Kórejskému polostrovu. Americký prezident Donald Trump začiatkom minulého týždňa vyhlásil, že vyslal „vojnové loďstvo“ ako varovanie Severnej Kórei. V skutočnosti bola ale úderná skupina amerického námorníctva v tom čase ďaleko od KĽDR a plávala opačným smerom.

Keď Severná Kórea počas tohto víkendu predviedla na vojenskej prehliadke pravdepodobne nové rakety a uskutočnila ďalší neúspešný raketový test, preplávali americká plavidlá Sundským prielivom a pokračovali do Indického oceánu.

Velenie americkej armády v Pacifiku v utorok oznámilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvorená rovnomennou lietadlovou loďou so 60 lietadlami a 5 000 členmi posádky, dvoma torpédoborcami a jedným krížnikom vybaveným balistickými strelami a ďalšími bojovými plavidlami, musela najprv dokončiť plánované manévre organizované spoločne s Austráliou. Tie boli oproti pôvodným plánom skrátené a teraz už úderná skupina „pláva na základe rozkazu do západného Pacifiku“.

Zatiaľ nie je jasné, či klamlivá informácia bola zverejnená zámerne s cieľom vystrašiť severokórejského vodcu Kim Čong-una alebo sa jednalo o zmenu plánu či jednoduchú chybu v komunikácii.

Experti na severokórejský diktátorský režim varovali, že rozporuplné vyhlásenia by mohli znížiť dôveryhodnosť Trumpovej vlády. „Ak sa im vyhráža, a vaša vyhrážka nie je vierohodná, zmarí to vašu politiku voči nim, nech už je akákoľvek,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters politológ Joel Wit, bývalý činiteľ amerického ministerstva zahraničia, ktorý spolupracuje s ústavom Univerzity Johna Hopkinsa.

98 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #KĽDR #lietadlová loď #Pentagon
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy