Dvaja mŕtvi pri streľbe na Champs-Élysées, polícia pátra po druhom podozrivom

, 20.04.2017 21:42, aktualizované: 21.04.2017 10:13
Champs Elysee, Paríž, streľba, polícia
Polícia na parížskom Champs Elysee po streľbe, pri ktorej bol zabitý policajt. Autor: ,

Jedného policajta zabili pri streľbe na bulvári Champs-Élysées v Paríži. Útočníka polícia zastrelila, informovala francúzska televízia s odvolaním sa na policajné zdroje. Prezident Hollande naznačil, že okolnosti útoku poukazujú na terorizmus. K útoku sa prostredníctvom agentúry Amaki prihlásila teroristická organizácia Islamský štát zodpovedná aj za predchádzajúce atentáty vo Francúzsku.

Francúzska polícia pátra v súvislosti so štvrtkovým útokom v centre Paríža po druhom podozrivom. Oznámil to dnes hovorca francúzskeho ministerstva vnútra Pierre-Henry Brandet.

Ministerstvo vnútra potvrdilo jedného mŕtveho policajta, zároveň poprelo správy niektorých médií, že mŕtvi z policajných radov sú dvaja. Zabitý strelec bol podľa Reuters polícii z minulosti známy. Podľa médií to bol 39-ročný Francúz, ktorý žil na východnom predmestí metropoly.Pri útoku bola ľahko zranená okoloidúca zahraničná turistka.

Podľa agentúry AP, ktorá má k dispozícii dokumenty o policajnom vyšetrovaní incidentu, polícia prehľadávala byt 39-ročného Karima Cheurfiho v pokojnej štvrti parížskeho predmestia Chelles. Cheufri bol podľa denníka Le Parisien v roku 2001 usvedčený z útoku na policajta.

Teroristická organizácia Islamský štát vydala vyhlásenie, podľa ktorého bol páchateľom útoku jej bojovník, ktorého pseudonym naznačuje, že pochádzal z Belgicka či v tejto krajine žil. Belgické úrady však o možnom podozrivom nemajú podľa AP žiadne informácie.

Streľba na
		Champs-Élysées.
Streľba na
		Champs-Élysées.
+9Streľba na
		Champs-Élysées.

Motív incidentu je zatiaľ nejasný. Podľa parížskej polície, ktorú cituje agentúra Reuters, išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o teroristický čin, na ktorom sa podieľali najmenej dvaja útočníci. Jeden z nich je podľa denníka Le Parisien na úteku.

Tri iné policajné zdroje, na ktoré sa odvoláva Reuters, uvádzajú, že mohlo ísť o ozbrojenú lúpež. Hovorca ministerstva vnútra oznámil, že je príliš skoro hovoriť o motíve streľby. Vyšetrovanie incidentu prevzalo protiteroristické oddelenie parížskej prokuratúry.

Dvaja policajti sa pri streľbe zranili, uviedlo ministerstvo vnútra. Policajné odbory podľa Reuters na twitteri uviedli, že policajta zastrelili v aute, ktoré čakalo na zelenú. Útočník bol podľa nich v aute, ktoré prechádzalo okolo a policajtov si ako terč zvolil zámerne.

Krátko po incidente sa ozvala streľba na mieste nie príliš vzdialenom od Champs-Élysées, uviedla agentúra Reuters. Bližšie podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

V prezidentskom paláci podľa francúzskych médií mimoriadne zasadajú prezident Francois Hollande, premiér Bernard Cazeneuve a ich najbližší spolupracovníci.

K incidentu došlo tri dni pred nedeľňajším prvým kolom francúzskych prezidentských volieb, ktorých zásadnou témou je bezpečnosť a teroristická hrozba. V celom Francúzsku platia sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Hollande: Okolnosti útoku poukazujú na teroristický čin

Okolnosti parížskeho útoku ukazujú na teroristický čin. Uviedol to francúzsky prezident François Hollande. Na piatok podľa agentúry Reuters zvolal mimoriadnu bezpečnostnú schôdzku vlády. Polícia a ďalšie bezpečnostné zložky budú podľa prezidenta po útoku v najvyššej možnej pohotovosti, zvlášť s ohľadom na nedeľné prvé kolo prezidentských volieb.

Pre teroristický útok zrušili kandidáti na francúzskeho prezidenta svoje mítingy v závere kampane, naplánované na dnes. Najviac sledovaní favoriti, ktorí sa vo štvrtok večer zišli v poslednej televíznej debate, sa chcú pred nedeľňajším prvým kolom volieb zamerať na svoju pozornosť na bezpečnosť.

#teror v Paríži #streľba #Champs-Élysées
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ruža srdce color valentín

Perla ruža srdce color valentín

44,99
Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk