Na bývalého kosovského opozičného lídra vydali zatykač

Kosovský súd vydal zatykač na poslanca a bývalého vodcu opozičného nacionalistického hnutia Sebaurčenie Albina Kurtiho, pretože sa neobjavil na súde.

Kosovo, Albin Kurti
Opozičný líder Albin Kurti prehovára k ľuďom po jeho zatknutí v Prištine.
Autor: ,

Kurtiho spoločne s tromi ďalšími poslancami hnutia obvinili z toho, že v kosovskom parlamente predvlani použil slzný plyn.

Zatykač má podľa sudcu zabezpečiť, aby sa Kurti nabudúce na súde objavil. Na súdne státie tiež neprišlo niekoľko ďalších politikov, ktorí mali svedčiť. Dostali preto pokutu vo výške 200 eur.

Čítajte viac

Hovorca Sebaurčenia v rozhovore pre Balkan Insight uviedol, že zatykač na Kurtiho je politicky motivovaný. Dodal, že súčasná situácia je ďalším príkladom „nespravodlivosti páchanej na poslancoch Sebaurčenia“.

Poslanci Sebaurčenia v parlamente niekoľkokrát v roku 2015 použili slzný plyn, aby zabránili schváleniu kontroverznej dohody o hraniciach s Čiernou Horou a vytvoreniu nezávislej asociácie obcí, v ktorých kosovskí Srbi tvoria väčšinu.

Hoci Kurtimu kvôli obvineniu hrozil zatykač už skôr, v novembri prehovoril na demonštrácii opozície, na ktorej protestovali desaťtisíce ľudí.

Kosovská polícia následne vtrhla do kancelárií opozičného hnutia a Kurtiho sa stovkou jeho stúpencov zadržala. Kurti potom strávil 30 dní vo väzení s vysokou ostrahou.

Súvisiace články:

Ukrajina, vojaci

Na východe Ukrajiny zahynul pozorovateľ OBSE

23.04.2017 13:31

Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prišiel o život na východe Ukrajiny.

trump

NYT: Trump spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.

bratislavsky hrad

Slovák žijúci v Paríži: Francúzsko ide dole vodou

23.04.2017 12:00

"Vo Francúzsku to ide dole vodou," hovorí Igor pôvodom z Bratislavy, ktorý pôsobí v Paríži niekoľko rokov ako architekt.