Soul pobúril výrok Trumpa, že Kórea patrila Číne

Konštatovanie amerického prezidenta, že "Kórea bývala súčasťou Číny", vyvolalo nevôľu juhokórejskej vlády.

Donald Trump sa tak vyjadril v rozhovore pre The Wall Street Journal, v ktorom okrem iného hovoril o nedávnom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Soul chce teraz od Bieleho domu vedieť, či Trump presne citoval výklad čínskeho prezidenta.

Čítajte viac

Nie je celkom jasné, či Trump v rozhovore doslovne citoval čínskeho prezidenta, jeho tlmočníka, alebo chybne parafrázoval, čo počul.

Čínske ministerstvo zahraničia odmietlo upresniť, či prezident Si skutočne takú poznámku predniesol. „Juhokórejčania sa nemusia ničoho obávať,“ komentoval udalosť hovorca úradu Lu Kchang. „Po tisíce rokov vzájomnej histórie Kórea nikdy súčasťou Číny nebola. Tento historický fakt uznáva medzinárodné spoločenstvo a nemožno ho poprieť,“ vyjadril vo štvrtok stanovisko Soulu hovorca ministerstva zahraničia.

Historici, okrem tých čínskych, sa zhodujú na tom, že Kórea súčasťou Číny nebola. A to aj napriek skutočnosti, že niektoré zo starovekých a stredovekých kráľovstiev, ktoré Kórejský polostrov okupovali, platili Číne výmenou za ochranu mierovú daň.

Trump vstúpil nevedomky do tiahleho historického sporu týchto dvoch susediacich krajín. Tie sa sporia o výklad dejín starovekých kráľovstiev, ktoré sa rozprestierali na Kórejskom polostrove a zasahovali až do Mandžuska. Kórejci považujú tieto kráľovstvá za kórejské, Čína ich od 80. rokov minulého storočia začleňuje do svojich národných dejín.

Po prelome tisícročia napríklad vyšiel z akademického projektu pod záštitou čínskej vlády celý rad štúdií, podľa ktorých bolo kráľovstvo Kogurjo (37 pr. N. L. až 668 n. L.) čínske. To rozhnevalo Juhokórejčanov, lebo toto kráľovstvo považujú za súčasť národných dejín a oslavujú jeho vojenskú silu a územnú expanziu. V roku 2007 spustil na oplátku obdobný projekt Soul, avšak s opačným cieľom.

Súvisiace články:

Ukrajina, vojaci

Na východe Ukrajiny zahynul pozorovateľ OBSE

23.04.2017 13:31

Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prišiel o život na východe Ukrajiny.

trump

NYT: Trump spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.

bratislavsky hrad

Slovák žijúci v Paríži: Francúzsko ide dole vodou

23.04.2017 12:00

"Vo Francúzsku to ide dole vodou," hovorí Igor pôvodom z Bratislavy, ktorý pôsobí v Paríži niekoľko rokov ako architekt.