Bilancia krvavého útoku Talibanu na afganskú vojenskú základňu: 140 životov

, 21.04.2017 21:30, aktualizované: 22.04.2017 08:45
vojaci, afganistan
Vojaci Afgánskej národnej armády (ANA) prichádzajú k základni Camp Shaheen neďaleko mesta Mazáre Šaríf, kde došlo k útoku Talibanu, ktorý si vyžiadal minimálne 50 životov. Autor: ,

Pri piatkovom útoku Talibanu na afganskú vojenskú základňu bolo zabitých najmenej 140 afganských vojakov a mnoho ďalších zranených.

Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného miestneho činiteľa. Podľa ďalších zdrojov môže byť bilancia obetí doteraz očividne najkrvavejšieho útoku na armádnu základňu v Afganistane ešte vyššia.

Plukovník John J. Thomas, ktorý je hovorcom príslušnej veliteľskej centrály amerických síl (CENTCOM), pôvodne informoval, že pri útoku prišlo o život až 50 Afgancov.

Afganská vláda zatiaľ ešte oficiálny údaj o obetiach nezverejnila. K útoku sa prihlásil Taliban.

Ozbrojenci zaútočili v piatok na základňu neďaleko severoafghánského mesta Mazáre Šaríf v uniformách afganskej armády. Napadli mešitu a vojenskú jedáleň v areáli. Útok trval niekoľko hodín.

Podľa amerického hovorcu neboli do incidentu bezprostredne zapojené zahraničné koaličné sily vedené Američanmi. Na spojeneckej základni pôsoba hlavne nemeckí vojaci.

Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid vo vyhlásení povedal, že útok bol odplatou za nedávne zabitie niekoľkých významných členov Talibanu v severnom Afganistane.

Ozbrojenci zaútočili na mešitu a jedáleň na základni. Afganská armáda v rámci svojho protiútoku usmrtila niekoľko militantov. Podľa hovorcu mali na základni okrem vojakov pôsobiť aj afganskí civilisti.

Afganské bezpečnostné sily zaznamenali v ostatných rokoch v dôsledku stupňujúceho sa bojového úsilia militantov ťažké straty. Len v roku 2016 padlo v boji s talibmi 6 785 vojakov a policajtov a ďalších 11 777 ich utrpelo zranenia, čo je dvojnásobne viac, ako v Afganistane za posledných 15 rokov stratili medzinárodné sily.

#vojenská základňa #útok #Taliban #Afganistan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk