Lavrov hovoril s Tillersonom, útok v Sýrii stále vidia rozdielne

Sýrsky konflikt a bilaterálne rusko-americké vzťahy boli hlavnou témou telefonického rozhovoru ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova s ​​jeho americkým náprotivkom Rexom Tillersonom.

22.04.2017 06:30
debata (27)

Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo zahraničných vecí. Z jeho informácie vyplýva, že Lavrov a Tillerson pokračovali v spore o pozadí chemického útoku v Sýrii zo začiatku apríla, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí.

Damask a Moskva tvrdia, že pri nálete bol zasiahnutý sklad chemických zbraní opozície. Spojené štáty a jeho spojenci sú presvedčení, že smrtiaci útok sarinom bol dielom armády vernej sýrskemu prezidentovi Assadovi. Lavrov a Tillerson sa podľa agentúry TASS dohodli, že sa pokúsia o objektívne vyšetrenie tohto incidentu.

Lavrov v telefonickom rozhovore vyzval Tillerson, aby Spojené štáty vrátili Rusku „ruský diplomatický majetok zabavený nezákonne za vlády Baracka Obamu“. Predošlý americký prezident sa vlani v decembri krátko pred odchodom z úradu rozhodol vyhostiť 35 údajných ruských špiónov a vyzval Rusko, aby vypratalo dva rekreačné objekty neďaleko New Yorku a Washingtone, ktoré diplomati využívali. Podľa amerických rozviedok tieto areály Rusko používalo ku špionáži.

Lavrov sa s Tillersonom podľa TASS dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá „preskúma možnosti urovnania sporov vo vzájomných vzťahoch“.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Sýria