Trumpova vláda hrozí vetovaním rozpočtu, ak sa nenájdu peniaze na múr

Americký prezident Donald Trump by mohol vetovať návrh rozpočtu, ak by v ňom neboli vyčlenené prostriedky na stavbu múru na hraniciach s Mexikom.

24.04.2017 07:01
debata

Finančný šéf Bieleho domu Mick Mulvaney v nedeľu vo vysielaní televízie Fox News uviedol, že republikáni sú pripravení vyjsť demokratom v ústrety v otázke reformy zdravotníctva, ak na oplátku podporia financovanie tohto projektu. Či by však Trump riskoval tzv. government shutdown, teda pozastavenie financovania činností vlády, Mulvaney nevedel povedať.

Pokiaľ by do soboty nebol prijatý zákon o rozpočte, hrozí tzv. government shutdown, teda úplné pozastavenie financovania federálnych inštitúcií. V rovnaký deň si Trump pripomenie 100 dní vo funkcii a plánuje vystúpiť s prejavom k národu.

Demokratický senátor Dick Durbin v televízii CNN vyjadril nádej, že prezident nebude riskovať blokádu vlády kvôli „svojmu príšernému návrhu hraničného múru“. V opačnom prípade by to bol „vrchol nezodpovednosti“.

V predbežnom návrhu rozpočtu na tento a ďalší rok je na stavbu múru, ktorý má zabrániť nelegálnej migrácii a kriminalite a je jedným z hlavných sľubov Trumpovej kampane, vyčlenených po 4,3 miliardy dolárov. Odhady nákladov na tento kontroverzný projekt sa však pohybujú na úrovni okolo 15–21 miliárd dolárov.

Trump však, aby náklady zaplatilo Mexiko, podľa možností aj nepriamo, napríklad prostredníctvom nových colných poplatkov alebo zdanenia finančných prevodov Mexičanov žijúcich v USA do svojej vlasti. Hoci táto krajina to odmietla, Trump v nedeľu na Twitteri zopakoval, že „Mexiko v nejakej forme za veľmi potrebný múr zaplatí“.

V roku 2013 vyústil dlhodobý rozpočtový spor medzi demokratmi a republikánmi do prvého „vypnutia vlády“ od polovice 90. rokov. Financovanie federálnych inštitúcií bolo vtedy pozastavené na 16 dní.

debata chyba
Viac na túto tému: #múr #Donald Trump