Merkelová sa stretne s Putinom na prvej návšteve Ruska za dva roky

Po prvý raz za dva roky pocestuje nemecká kancelárka Angela Merkelová budúci utorok na rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom do Ruska. Hlavnými témami budú príprava summitu skupiny G20, ktorý sa bude konať v júli v Hamburgu, ale aj vojna v Sýrii a konflikt na Ukrajine, uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

28.04.2017 17:19
Vladimir Putin, Angela Merkelová Foto: ,
Na archívnej snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
debata (88)

Miestom stretnutia oboch politikov však nebude Moskva, ale na Putinovu žiadosť čiernomorské letovisko Soči.

Nemecko-ruské vzťahy sú narušené od ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym. „Samozrejme sú dve témy, ktoré naše vzťahy zaťažujú,“ povedal Seibert. Ide o uvedenú anexiu v rozpore s medzinárodným právom a destabilizáciu východnej Ukrajiny proruskými separatistami.

„To sú priťažujúce okolnosti, ktoré nemožno prejsť mlčaním,“ dodal Seibert s tým, že je možné, že na utorkových rozhovoroch sa spomenie aj „stav bilaterálnych vzťahov“, ako aj vývoj občianskej spoločnosti v Rusku. Zámerom nemeckej vlády je totiž vždy zapojiť Rusko do konštruktívnych riešení, nakoľko je to len možné.

Merkelová bola v Rusku naposledy v máji 2015 na oslavách 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny. S Putinom sa odvtedy stretla viackrát na medzinárodných podujatiach v iných krajinách, so šéfom Kremľa aj často telefonovala.

Nemecká kancelárka pred rozhovormi v Soči cez víkend navštívi Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.

88 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #Vladimir Putin