Tisíce ľudí demonštrovalo vo Francúzsku proti krajnej pravici

Po celom Francúzsku sa konali pri príležitosti prvého mája demonštrácie proti krajne pravicovému Národnému frontu, ktorej kandidátka Marine Le Penová sa dostala do druhého kola prezidentských volieb.

01.05.2017 15:43
francúzsko, le pen, protest Foto: ,
V uliciach francúzskych miest pochodovali tisíce ľudí aj s transparentami proti Marine Le Penovej či jej strane Národný front.
debata (23)

Denník Le Monde píše, že tisíce ľudí sa zišli v Paríži, Marseille, Nantes aj Lille. Le Penová napoludnie začala svoj míting vo Villepinte na severnom predmestí Paríža. Svojho centristického rivala Emmanuela Macrona kritizovala za to, že nepovedal, kto bude v prípade víťazstva jeho premiér.

„Môj sok sa neodvažuje povedať, koho menuje, bezpochyby preto, aby Francúzov nevystrašil,“ povedala Le Penová podľa francúzskej tlače svojim sympatizantom.

Mladý a nevyzretý Macron

Le Penovú vo Villepinte sprevádzal neúspešný prezidentský kandidát a jej kandidát na predsedu vlady Nicolas Dupont-Aignan. Macrona označil za „mladú a nevyzretú“ verziu končiaceho prezidenta Françoisa Hollanda. Zvolenie Macrona by podľa neho znamenalo „definitívne zatvorenie Francúzska do väzenia, akým je Európska únia“.

Pri druhom kole prezidentských volieb 7. mája je podľa neho v stávke budúcnosť Francúzska. Budovanie jednotnej Európy je podľa neho možné len spoluprácou na „konkrétnych projektoch“.

Macron si uctil pamiatku Maročana

Macronov hlavný míting sa uskutoční neskôr popoludní v 19. parížskom obvode. Macron si dopoludnia pri jednom z parížskych mostov uctil pamiatku Maročana Brahimoma Bouarrama, ktorého 1. mája 1995 zvrhli do Seiny krajne pravicoví aktivisti. Otec dvoch detí nevedel plávať a utopil sa.

Páchateľmi boli účastníci demonštrácie Národného frontu pri soche Jany z Arku v Paríži.

V rovnakom čase sa konalo pri soche francúzskej hrdinky stretnutie, ktoré na tomto mieste ako tradične usporadúval bývalý predseda krajne pravicovej Národnej fronty Jean-Marie Le Pen, otec Le Penovej. Z davu zaznievali výkriky ako „Francúzsko Francúzom“ alebo „islam von“.

Odbory nejednotné

Niektoré akcie proti Le Penovej sa podľa francúzskych médií konali pod záštitou odborov. Tie ale nie sú v otázke podpory niektorému z kandidátov jednotné. Časť z nich demonštrovala proti Le Penovej, aby pomohla zastaviť krajnú pravici, zatiaľ čo iné odbory vystupujú proti obom uchádzačom o úrad hlavy štátu.

Časť odborov sa totiž obáva, že Macron by v prípade víťazstva zrušil systém ochrany práv pracovníkov.

Demonštrácie a volebné mítingy v Paríži aj inde sa konali za prísnych bezpečnostných opatrení. V uliciach francúzskej metropoly nasadili 9-tisíc policajtov a vojakov, informovali francúzske médiá.

Podľa čerstvého prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnila agentúra OpinionWay, Macron budúcu nedeľu Le Penovú porazí pomerom 61 percent ku 39 percentám hlasov.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #Francúzsko #krajná pravica #Marine Le Penová #Národný front #francúzske voľby