Čína žiada zastavenie rozmiestňovania amerického systému THAAD v Južnej Kórei

Čína žiada okamžité zastavenie procesu rozmiestňovania amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei. Vyhlásilo to čínske ministerstvo zahraničných vecí.

02.05.2017 11:30
debata (2)

„Postoj Číny v otázke THAAD-u sa nezmenil. Sme proti rozmiestňovaniu amerického raketového systému v Južnej Kórei a vyzývame všetky strany, aby okamžite zastavili tento proces. Sme pripravení prijať potrebné opatrenia na ochranu našich záujmov,“ uviedol hovorca rezortu čínskej diplomacie Keng Šuang, ktorého citovala agentúra TASS.

Hovorca amerických síl v Kórei Rob Manning oznámil, že protiraketový systém THAAD, ktorý minulý týždeň Spojené štáty rozmiestnili v Južnej Kórei, je už schopný prevádzky.

„Americké sily v Kórei (USFK) potvrdzujú, že obranný raketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je funkčný a schopný zachytiť severokórejské rakety a brániť (Južnú Kóreu),“ uviedol Manning.

Informáciu potvrdilo aj juhokórejské ministerstvo obrany, ktorého hovorca povedal, že protiraketový systém je schopný „rýchlo reagovať“ na hrozbu zo strany Severnej Kórey.

Spojené štáty začali s rozmiestňovaním systému THAAD v Južnej Kórei len minulý týždeň. Stalo sa tak napriek protestom miestnych obyvateľov i námietkam Číny.

Americký systém THAAD je schopný likvidovať balistické rakety krátkeho a stredného doletu. Jeho úlohou má byť posilnenie obrany pred možnou severokórejskou raketovou hrozbou.

Na inštalácii systému v Južnej Kórei sa Washington a Soul dohodli vlani v júli. Ako vhodná lokalita bola vybraná poľnohospodárska oblasť Songdžu na juhovýchode krajiny. Mnohí tamojší obyvatelia sa však obávajú, že systém pre nich predstavuje potenciálne zdravotné a environmentálne riziko.

Prvé súčasti systému boli do Južnej Kórey dovezené ešte začiatkom marca. Americká armáda ubezpečuje, že má výlučne obranný charakter a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre okolité krajiny.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #KĽDR #Južná Kórea #protiraketový systém #THAAD