Vo Varšave sa koná veľká protivládna demonštrácia za slobodu

Najmenej deväťtisíc Poliakov prišlo dnes do centra hlavného mesta Varšava na veľkú demonštráciu proti vláde konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) s názvom "Pochod za slobodu", píše agentúra DPA.

06.05.2017 18:39
debata (5)

Manifest zvolala najväčšia poľská opozičná strana Občianska platforma (PO). Organizátori tvrdia, že vo Varšave pochoduje až 50.000 ľudí, pričom odhady polície neprevýšili číslo 9000.

Denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na odhady radnice tvrdí, na proteste je asi 90.000 ľudí.

„Nenecháme si vziať našu slobodu,“ povedal počas svojho vystúpenia demonštrantom šéf PO a bývalý minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna, ktorého slová citovala poľská tlačová agentúra PAP.

Schetyna povedal, že jeho strana stojí za demokratickým a európskym Poľskom a udržaním prerozdelenia moci a nezávislého súdnictva.

Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý pochádza z vládnej PiS, v stredu oznámil, že chce v krajine na budúci rok usporiadať referendum o prípadných zmenách v 20 rokov starej poľskej ústave.

Politickí odporcovia kritizovali plán na referendum v roku 2018 ako pokus o posun k autoritárskej­šiemu politickému systému. Opozícia sa okrem iného obáva, že zmeny v ústave by ešte viac posilnili právomoci vlády, ktorá je už teraz pre kontroverzné reformy súdnictva a médií terčom domácej i európskej kritiky.

Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski obvinenia opozície odmieta. „Máme demokraciu: Každý môže mať svoje názory, každý môže demonštrovať, každý môže hlasovať za koho chce a každý môže napísať čo chce,“ povedal dnes podľa agentúry DPA Kaczyňski v Štetíne.

Predseda PiS zároveň odkázal účastníkom demonštrácie, aby neprovokovali políciu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protest #Varšava