Zeman plánuje cestu do Číny počas vládnej krízy

09.05.2017 20:56

Českí ľudovci z koaličnej strany KDU-ČSL vyzvali prezidenta ČR Miloša Zemana, aby necestoval do Čínskej ľudovej republiky.

Zeman plánuje oficiálnu návštevu najľudnatejšej krajiny sveta predtým, ako sa podarí vyriešiť pretrvávajúcu vládnu krízu v Česku.

Predseda opozičnej strany TOP 09, exminister financií ČR Miroslav Kalousek na margo tejto výzvy pred novinármi v Prahe vyhlásil: „Nech si pán prezident cestuje, kam chce. Ja budem rád, ak tam zostane čo najdlhšie. Ale nech predtým odvolá ministra financií (Andreja Babiša).“

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček sa k výzve KDU-ČSL odmietol vyjadriť s tým, že politické intrigy si komentár nezaslúžia.

Vyhrážanie sa pre prezidentovi je neprijateľné

Argumentácia Hradu, v zmysle ktorej by Babišovo odvolanie bolo aktuálne až po vypovedaní koaličnej zmluvy, nenašla pochopenie ani u navrhovateľa, premiéra a lídra sociálnych demokratov Bohuslava Sobotku, ktorý pripomenul, že Miloš Zeman nie je ústavný právnik, ani u odborníkov z odboru ústavného práva, ale ani u časti českých zákonodarcov.

Ešte pred stredajším rokovaním koaličných partnerov o súčasnej vnútropolitickej situácii sa totiž predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch vyjadril, že prezidentovi kritici z radov senátorov navrhnú na budúci utorok prerokovať ústavnú žalobu na hlavu štátu, ak Miloš Zeman do týždňa neodvolá Andreja Babiša.

Jiří Ovčáček na to reagoval slovami: „Vyhrážanie sa prezidentovi republiky je v demokratickej spoločnosti neprijateľné a neakceptovateľné. Už sme to v histórii raz zažili,“ dodal.

Flagrantné porušenie koaličnej zmluvy

Návrh na svoje odvolanie považuje Andrej Babiš, ktorý sa už v minulosti vyjadril, že by chcel dokončiť svoju prácu na čele rezortu financií, avšak na svojej funkcii netrvá, za flagrantné porušenie koaličnej zmluvy. Napriek tomu priznáva, že ústava je s určitosťou dokument, ktorý je nad dohodou koaličných partnerov.

Kým traja ministri za ČSSD – Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Miloslav Ludvík – dnes oznámili, že kvôli vnútropolitickej kríze nepocestujú s prezidentom do Číny, ich stranícka kolegyňa Kateřina Valachová oznámila rezignáciu na post ministerky školstva kvôli afére okolo dotácií v športe, ale aj kvôli snahe zabrániť zneužitiu tejto kauzy zo strany Andreja Babiša.

Celkove tri nahrávky zachycujúce ministra financií vyšetruje už česká polícia a podľa tamojších elektronických médií i Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov. Navyše sa žalobcovia zaoberajú trestným oznámením, ktoré minulý týždeň podal v tejto súvislosti samotný Andrej Babiš.

Policajný spis

Predovšetkým najnovšia z trojice nahrávok zverejnených na internete vyvolala poriadny rozruch, pretože sa na nej podľa všetkého hovorí o živom policajnom spise, keď minister financií preberá príslušné dokumenty od medzičasom prepusteného novinára denníka MF Dnes Mareka Přibyla.

Na možné porušenie zákona v tejto súvislosti upozornili viaceré osobnosti, pričom šéf rezortu vnútra Milan Chovanec vyjadril nádej, že konajú tak štátni zástupcovia, ako aj policajti. Podľa slov novinára na zázname dokumenty pochádzajú od policajtov z Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu, ktorých je nutné nájsť a podľa ministra vnútra postaviť pred súd.

Babiš, ktorý naďalej odmieta odstúpiť, však dnes na TK vyhlásil, že žiadny živý policajný spis v rukách nemal, zásadne to odmietol a označil za škandalózne. Podľa jeho názoru má záujem na jeho sledovaní pravdepodobne sociálna demokracia, ale dôkazy pre to nemá. Osobne vidí v tom však praktiky z 50. rokov 20. storočia, poľovačku, sprisahanie, likvidáciu svojej osoby. „Je to moja poprava v priamom prenose,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#česká vláda #Česko #Andrej Babiš #Miloš Zeman
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku