Ruský kostolný lovec pokémonov dostal 3,5 roka podmienečne

Podmienečný trest väzenia v trvaní 3,5 roka s trojročným skúšobným obdobím vyniesol vo štvrtok súd v ruskom Jekaterinburgu nad mladým blogerom, ktorý v jednom z chrámov hral na svojom smartfóne hru Pokémon Go a videozáznam o tom zverejnil na internete.

11.05.2017 12:14
Ruslan Sokolovsky Foto:
Ruský bloger Ruslan Sokolovsky dostal 3,5-ročný trest.
debata (13)

Sudkyňa jekaterinburského súdu uviedla, že Ruslan Sokolovskij sa svojím konaním podľa súdu dopustil trestného činu podnecovania k nenávisti a urážky náboženského cítenia veriacich. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že za rovnaký trestný čin sa v roku 2012 na dva roky do väzenia dostali dve z členiek punkovej skupiny Pussy Riot.

Ako poľahčujúcu okolnosť súd vzal do úvahy, že Sokolovskij pomáha svojej matke, ako aj to, že sa ospravedlnil všetkým osobám, ktorých sa jeho konanie nejakým spôsobom dotklo.

Agentúra Interfax pripomenula, že Sokolovskij vlani v lete na internete zverejnil videozáznam, ako chytal pokémonov v jekaterinburskom Chráme na krvi. Ide o chrám postavený na mieste, kde stával dom kupca Nikolaja Ipaťjeva, kde v podzemných priestoroch zastrelili v roku 1918 posledného ruského cára Mikuláša II. s celou rodinou. Sokolovského video vyvolalo nevôľu veľkej časti ruskej spoločnosti.

Podľa vyšetrovateľov mladý bloger od mája 2013 do septembra 2016 zverejnil na kanáli YouTube deväť videí, ktoré podľa expertov vykazujú znaky podnecovania k nenávisti alebo nepriateľstvu. Niektoré z nich odborníci vyhodnotili aj ako činy urážajúce city veriacich. Počas vyšetrovania bol bloger v domácom väzení, dodal Interfax.

Pokémon Go je mobilná aplikácia a videohra založená na princípe rozšírenej reality. Prostredníctvom aplikácie prepája herné prostredie s reálnym svetom, na čo využíva GPS a kameru telefónu.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #väzenie #Rusko #kostol #pokémon go