Podľa Safronova zadržali päť ľudí, ktorí chceli na generálnu prokuratúru doručiť podpisové hárky s petíciou na prešetrenie podozrení o prenasledovaní homosexuálov v Čečensku. Aktivista komunity LGBT v Rusku Igor Jasin podľa agentúry AP dodal, že petíciu na protest proti zlému zaobchádzaniu s homosexuálmi v Čečensku podpísalo vyše dvoch miliónov ľudí.
Stanica Echo Moskvy spresnila, že bezpečnostné orgány považovali konanie skupiny piatich ľudí za úradmi nepovolenú akciu. Táto vplyvná ruská rozhlasová stanica v súvislosti s kauzou citovala správu britského denníka The Independent, podľa ktorého znepokojenie zo správ o prenasledovaní gayov v kaukazskej republike vyjadrila aj britská ambasáda v Moskve.
Na problém upozornila aj Merkelová
Na neprípustnosť diskriminácie na základe pohlavnej orientácie upozornila začiatkom mája aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Túto tému nastolila aj na rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas návštevy v Soči.
Putin minulý týždeň vyhlásil, že prediskutuje s najvyššími činiteľmi správy o údajnej kampani proti homosexuálom v Čečensku. Prezident zároveň naznačil, že zrejme ide iba o „fámy“, uviedla spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).
O prenasledovaní homosexuálov v Čečensku informoval v apríli nezávislý ruský denník Novaja gazeta s tým, že v kaukazskej republike sú tajné väznice, kde zadržiavajú homosexuálov. Podľa zdrojov denníka sa jedna z väzníc nachádza v meste Argun.
Podľa materiálu, ktorý denník zverejnil, bolo v Čečensku pre podozrenie z homosexuality zadržaných okolo 100 ľudí, pričom najmenej traja vo väzbe zomreli.
Čečenský líder Ramzan Kadyrov, podporovaný Moskvou, však odmieta, žeby v tomto prevažne moslimskom regióne boli homosexuáli akokoľvek perzekvovaní. Kadyrovov hovorca Alvi Karimov svojho času označil zverejnené informácie za „pokus očierniť Čečenskú republiku“ a vyhlásil, že „nie je možné prenasledovať tých, ktorých v republike niet.“