Sebastian Kurz novým šéfom ÖVP, chce predčasné voľby

Rakúskeho ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza na mimoriadnom zasadaní predsedníctva zvolili za nového šéfa Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

14.05.2017 21:00
debata

Stalo sa tak po tom, ako vedenie ľudovcov súhlasilo s podmienkami, za ktorých bol ochotný postaviť sa do jej čela.

Sebastiana Kurza na mimoriadnom zasadaní... Foto: Reuters, LEONHARD FOEGER
sebastian kurz Sebastiana Kurza na mimoriadnom zasadaní predsedníctva zvolili za nového šéfa Rakúskej ľudovej strany.

Kurz na tlačovej konferencii po zasadaní predsedníctva oznámil, že sa v pondelok mieni stretnúť s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom a predstaviteľmi koaličnej Sociálnodemokra­tickej strany Rakúska (SPÖ) a dohodnúť sa na termíne predčasných volieb.

Denník Kurier predtým informoval, že ÖVP pôjde do týchto volieb pod novým názvom „Liste Sebastian Kurz – die neue ÖVP“, teda Kandidátka Sebastiana Kurza – nová Rakúska ľudová strana (LSK).

Využiť zvyšný čas

Kurz sa vyslovil za „krátku, intenzívnu a férovú“ kampaň a preferuje septembrový termín volieb. Do volieb však chce spolu s SPÖ využiť zvyšný čas na dokončenie spoločných projektov. „Dúfam, že táto ponuka bude prijatá,“ uviedol Kurz.

Predčasné voľby musí ešte schváliť parlament. Regulárny termín bol jeseň 2018.

Kurz podľa rakúskych médií podmienil prevzatie predsedníckej funkcie splnením siedmich podmienok. Jednou z nich bolo, že do najbližších volieb pôjde s celoštátnou kandidátkou, ktorú zostaví sám – doteraz ju schvaľovalo predsedníctvo – a ktorá bude mať podporu ÖVP.

Princíp zipsovania

Kurz ďalej požadoval, aby sa kandidátky v spolkových krajinách zostavovali v spolupráci s predsedom strany, ktorý by mal právo veta. Navyše sa ženy a muži majú na kandidátkach striedať na princípe „zipsovania“. Cieľom tohto opatrenia je zlepšiť postavenie žien.

Ako šéf strany chce byť Kurz sám zodpovedný za výber generálneho tajomníka a členov vlády a nenechávať toto rozhodnutie ako doteraz na predsedníctvo. Voľnú ruku chce mať aj pri rokovaniach o prípadných koalíciách.

Poslednou podmienkou bolo, aby sa vedenie strany písomne zaviazalo implementovať uvedené zmeny do stanov ÖVP.

Desaťročné spojenectvo

Rakúska vládnuca koalícia, ktorá je pri moci od konca roku 2013, sa ocitla vo vážnej kríze v stredu po tom, ako vicekancelár, minister hospodárstva a predseda ÖVP Reinhold Mitterlehner oznámil rozhodnutie odstúpiť zo všetkých politických funkcií.

Už desať rokov trvajúce spojenectvo oboch strán vo vláde bolo čoraz viac poznačené konfliktami a zástancovia tvrdej línie v ÖVP žiadali jeho koniec. Napätie rástlo nielen vo vnútri ÖVP, ale aj v jej vzťahoch s koaličnou Sociálnodemokra­tickou stranou Rakúska (SPÖ) kancelára Christiana Kerna. Ten v januári ultimatívne vyzval ÖVP na zlepšenie spolupráce.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #SPÖ #ÖVP #Sebastian Kurz #Alexander Van der Bellen