Syn Usámu bin Ládina sa na nahrávke prihovoril džihádistom

Al-Kájda zverejnila novú propagandistickú nahrávku, na ktorej sa džihádistom prihovára a nabáda ich na útoky syn Usámu bin Ládina, niekdajšieho vodcu tejto teroristickej siete. Informovala o tom organizácia SITE, ktorá monitoruje aktivity džihádistov na internete.

16.05.2017 15:28
debata

Hamza bin Ládin prostredníctvom nahrávky vyzýva prívržencov al-Kájdy na páchanie útokov v štýle osamelých vlkov, ktorých terčom by sa mali stať Židia, Američania, Rusi a obyvatelia západných krajín. Nabáda ich pritom, aby tieto činy realizovali akoukoľvek zbraňou či spôsobom.

Približne desaťminútový zvukový záznam dopĺňajú ilustračné zábery teroristických útokov, ktoré organizácia vykonala v minulosti.

„Ak si môžete vybrať strelnú zbraň, dobre. Ak nie, možností je veľa,“ hovorí Hamza bin Ládin. Nahrávok, v ktorých sa syn niekdajšieho najhľadanejšieho teroristu prihovára džihádistom, sa pritom v poslednej dobe objavilo viacero. Experti sa preto domnievajú, že Hamza bin Ládin má v al-Kájde čoraz významnejšie postavenie.

„Snaží sa kopírovať svojho otca, tón svojho otca a kopíruje a opakuje aj správy a terminológiu, ktorú jeho otec v minulosti používal,“ povedal pre spravodajskú stanicu CNN Ali Soufan, bývalý agent amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý mal na starosti sledovanie al-Káidy.

„Hamza sa momentálne pripravuje na prevzatie vedúceho postavenia v al-Kájde,“ povedal ďalej Soufan. Uviedol tiež, že bin Ládinov syn má veľkú charizmu, skvelé rečnícke schopnosti a má zrejme ambíciu zohrať významnú úlohu pri zjednotení tejto celosvetovej džihádistickej organizácie.

Mladého Hamzu bin Ládina, ktorý má v súčasnosti o niečo menej ako 30 rokov, predstavil súčasný vodca al-Kájdy Ajman Zawáhirí na nahrávke z roku 2015 ako jedného z „levov“ tejto organizácie. V propagandis­tických videách hnutia sa Hamza objavuje už od útleho veku.

debata chyba
Viac na túto tému: #teroristi #Usama bin Ládin #al-Káida