Podľa prieskumu 54 percent respondentov verí, že nová vláda bude pracovať efektívne. Približne rovnaký počet z nich je presvedčených, že vládny kabinet splní sľuby o obnove Francúzska, ktorú počas svojej predvolebnej kampane avizoval novozvolený prezident Emmanuel Macron.
Kým prívrženci vládnych strán sú k fungovaniu a úspešnosti novej vlády skôr optimistickí, väčšina voličov ľavicového hnutia Nepoddajné Francúzsko (FI) a ešte viac (75 percent) prívržencov nacionalistického Národného frontu (FN) je skôr pesimistická a domnieva sa, že Philippova vláda nebude schopná vyriešiť problémy Francúzska.
V Paríži zasadne nová vláda
Zloženie novej francúzskej vlády oznámili v stredu. Pozostáva z 22 členov: 18 ministrov a štyroch štátnych tajomníkov, je v nej 11 žien a 11 mužov. Polovica členov vlády doteraz v politike nepôsobila, angažovali sa skôr v občianskej spoločnosti.
Jediným členom bývalej socialistickej vlády, ktorého Philippe povolal do svojho tímu, je exminister obrany Jean-Yves Le Drian zastávajúci teraz post ministra pre Európu a zahraničné veci. V rezorte obrany ho vystriedala Sylvie Goulardová.
Funkciu ministra ekonomiky Philippe zveril svojmu spolustraníkovi zo strany Republikáni (LR) Brunovi Le Mairovi, ktorý vlani v novembri, keď sa v primárkach rozhodovalo o kandidátovi LR pre prezidentské voľby, obsadil štvrté miesto.
Ministrom vnútra je Gérard Collomb, socialistický starosta Lyonu. Vo Francúzsku stále platí výnimočný stav vyhlásený po smrtiacich teroristických útokoch z uplynulých dvoch rokov.
Premiér verí v stabilnú vládu
V súvislosti s parlamentnými voľbami premiér Philippe vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter potvrdil platnosť pravidla, že nebude možné, aby ministri kumulovali poslanecký mandát s výkonom funkcie člena vlády.
„Budú musieť podať demisiu,“ vyhlásil. France Inter dodala, že o poslanecký mandát sa chce uchádzať šesť členov novovytvorenej vlády.
Philippe súčasne odmietol tvrdenia, že vláda bola vytvorená, aby pred parlamentnými voľbami robila kampaň Macronovmu hnutiu.
„Táto vláda bola vytvorená, aby vydržala,“ uviedol. Pripustil, že konanie parlamentných volieb je zásadnou vecou, ale vyhlásil, že úlohou vlády je pripraviť obnovu Francúzska a následne spustiť reformné projekty.
Nesúhlasil ani s kritikou, že vo vláde – na rozdiel od Macronových vyhlásení – nie je zachovaná rodová rovnosť. Poukázal na to, že ženy v jeho vláde budú viesť ministerstvá s náročnou agendou.
Najnovší prieskum verejnej mienky, vykonaný inštitútom Harris, naznačuje nárast sympatií k Macronovej novej centristickej strane Republika vpred!, čo by mohlo znamenať, že v júnových parlamentných voľbách by mohla získať dostatok hlasov v parlamente a tým aj podporu pre svoje reformné plány.