Zakladateľa WikiLeaks Assangea zbavilo Švédsko obvinení zo znásilnenia

, , 19.05.2017 11:41, aktualizované: 12:20
Julian Assange
Julian Assange na balkóne ekvádorskej ambasády vo februári tohto roka. Autor:

Švédska prokuratúra zastavuje predbežné vyšetrovanie zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea v prípade znásilnenia, ktorého sa údajne dopustil v roku 2010. Oznámila to dnes švédska prokuratúra s tým, že stiahla európsky zatykač na Assangea. Podľa londýnskej polície však Austrálčanovi aj naďalej hrozí zatknutie, ak opustí ekvádorskú ambasádu v Londýne, na ktorej sa kvôli švédskemu stíhaniu v posledných rokoch skrýval.

Švédsko vyšetrovalo Assangea sedem rokov. „Generálna prokurátorka Marianne Nyová dnes rozhodla prerušiť predbežné vyšetrovanie v prípade podozrenia znásilnenia, ktoré sa týka Juliana Assangea,“ uviedla švédska prokuratúra. Neskôr tiež oznámila zrušenie zatykača na Assangea. Upozornila však zároveň, že vyšetrovanie by mohlo byť obnovené, ak Assange odíde do Švédska do roku 2020.

Zatiaľ nie je jasné, či Assange bude chcieť opustiť ekvádorské útočisko v britskej metropole. Na veľvyslanectve juhoamerickej krajiny sa ukrýval z obavy, že Švédsko by ho mohlo vydať do Spojených štátov pre trestné vyšetrovanie činnosti WikiLeaks.

Ak Assange opustí ekvádorskú ambasádu, zatkneme ho, uviedla dnes londýnska polícia. Odvoláva sa na zatykač vydaný londýnskym magistrátnym súdom z roku 2012. Assange sa 29. júna 2012 odmietol súdu podriadiť a metropolitná polícia je „povinná zatykač naplniť, ak by ambasádu opustil“, uviedla polícia podľa agentúry Reuters.

Štyridsaťpäťročný Assange žije na ekvádorskom veľvyslanectve od roku 2012. Chcel sa tak vyhnúť vydaniu do Švédska, pričom obvinenia zo znásilnenia odmieta. Považoval ho za obyčajnú zámienku pre to, aby ho Švédsko ďalej mohlo vydať do Spojených štátov, kde by mu hrozil vysoký trest za vyzradenie tajných informácií.

Americký prezident Donald Trump minulý mesiac povedal, že by podporil akékoľvek rozhodnutie ministerstva spravodlivosti USA Assangea obviniť. Server WikiLeaks dnes na svojom twitterovom účte napísal, že Británia odmieta potvrdiť či vyvrátiť, či dostala z USA žiadosť o vydanie Assange.

„Toto je úplné víťazstvo Juliana Assangea. Teraz má možnosť opustiť ambasádu, ak chce. Assangeov prípad sme vyhrali. Je samozrejme šťastný a cíti úľavu. Prekážalo mu, že to trvá tak dlho,“ povedal švédskemu rozhlasu Assangeov švédsky právnik Per Samuelsson. Naopak Švédka, ktorá Assangea obvinila zo znásilnenia, označila zastavenie stíhania za „škandál“ a uviedla, že je „šokovaná“, uviedla jej advokátka Elisabeth Fritzová.

Assange sa proti európskemu zatykaču vo Švédsku niekoľkokrát odvolal, naposledy na začiatku mája. Sudcovia však odmietali vziať do úvahy okrem iného aj stanovisko pracovnej skupiny pre svojvoľné zadržiavanie pri OSN, ktorá v roku 2016 odporúčala európsky zatykač na Assangea zrušiť. To sa stalo až dnes.

Server Wikileaks založil Assange v roku 2006. Odvtedy portál zverejnil okrem iného státisíce utajovaných amerických vojenských správ, diplomatických depeší alebo približne 8 000 strán dokumentov o programovom arzenále CIA.

#znásilnenie #Wikileaks #Švédsko #Julian Assange
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk