Savčenková sa bude uchádzať o post ukrajinskej prezidentky

Nezaradená poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadežda Savčenková je pripravená kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia v roku 2019. Jej nedávno založená strana sa bude uchádzať o priazeň voličov v parlamentných voľbách, dodala v rozhovore pre poľský časopis Krytyka Polityczna.

25.05.2017 11:35
savčenková Foto: ,
Nezaradená poslankyňa Naďa Savčenková ukrajinského parlamentu ohlásila, že bude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2019.
debata (4)

Savčenková vyjadrila nádej, že ňou založený politický subjekt „nebude politickou stranou v klasickom chápaní“. Vysvetlila, že jednu „klasickú“ stranu už opustila a „do nových vstupovať nechce“. „Nevidím v nich budúcnosť a schopnosť rozvíjať sa správnym smerom,“ vysvetlila.

Podľa Savčenkovej bude jej strana schopná zmeniť existujúci politický systém a transformovať štátne štruktúry na Ukrajine.

Vyjadrila tiež presvedčenie, že jej projekt si získa podporu oligarchov a médií. „My len nebudeme nasledovať príklad iných strán a tvrdiť, že od nich (oligarchov) neberieme peniaze. Klamať sa nemá,“ zdôraznila ukrajinská poslankyňa.

Prezidentské voľby by sa na Ukrajine mali konať 31. marca 2019. Súčasný prezident Petro Porošenko sa nedávno vyhol odpovedi na otázku, či sa bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie. Vyhlásil, že je ešte priskoro hovoriť o potenciálnych kandidátoch.

Savčenková strávila takmer dva roky vo vyšetrovacej väzbe v Rusku a na jar 2016 bola odsúdená na 22 rokov odňatia slobody za podiel na smrti dvojice ruských novinárov a z protizákonného prekročenia hraníc Ruskej federácie. V máji 2016 jej ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť a mohla sa tak vrátiť na Ukrajinu. Umožnila to výmena za dvoch Rusov odsúdených na Ukrajine.

Savčenková sa prakticky okamžite po návrate začala angažovať v politike ako poslankyňa za stranu Vlasť. Jej pôsobenie na politickej scéne sprevádzajú kontroverzné vyhlásenia a činy. Savčenkovej tajná návšteva a rokovania v Donbase mali vlani v decembri za následok jej vylúčenie frakcie strany Vlasť. Bola tiež vylúčená z ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Vlani v decembri Savčenková v Ľvove predstavila svoj projekt – občiansku platformu RUNA (Hnutie ukrajinského národa). Hnutie však už vo februári tohto roku oznámilo ukončenie spolupráce so Savčenkovou vzhľadom „na odlišnosť názorov na základné ideologické a organizačné otázky“. V apríli Savčenková založila novú politickú stranu pod názvom Spoločensko-politická platforma Nade Savčenkovej (OPPNS).

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Petro Porošenko #Nadežda Savčenková