O polnoci vstúpi do platnosti zákaz fajčenia v českých reštauráciách

Na Svetový deň bez tabaku začína v Českej republike platiť zákon, ktorý zakazuje fajčenie v reštauráciách a vo verejných priestranstvách.

30.05.2017 22:28
debata

Česká republika sa tak stane 23. krajinou Európy, kde bude platiť úplný zákaz fajčenia v reštauráciách.

Zákon o zákaze fajčenia, ktorý v polovici februára podpísal český prezident Miloš Zeman, sa bude týkať všetkých krčiem, reštaurácií, kaviarní a barov bez rozdielu. Nebude sa vzťahovať len na fajčenie vodných fajok.

Fajčiť sa ale nebude môcť tiež na nekrytých zastávkach a nástupištiach verejnej dopravy. Po novom si fajčiari nezapália ani v zoologických záhradách, s výnimkou vonkajšieho vyhradeného priestoru pre fajčenie.

Súčasťou zákona je aj to, že na športových podujatiach pre verejnosť bude zákaz predaja alkoholu s výnimkou alkoholických nápojov do 4,3 percenta etanolu – teda čapované pivo a tiež víno. Zákaz predaja alkoholu bude platiť na akciách určených prevažne pre deti. Informovali o tom dnes české médiá ČT24 a iDNES.cz.

Fajčenie vo verejných uzatvorených priestoroch obmedzujú prinajmenšom čiastočne všetky krajiny v Európe. Priekopníkom sa stalo Írsko, ktoré v roku 2004 zaviedlo ako prvá krajina sveta celoštátny zákaz fajčenia na všetkých uzatvorených pracoviskách.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #fajčenie #Miloš Zeman #zákon o nefajčiaroch #fajčiari #zákaz fajčenia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy