Podľa Putina bol aprílový chemický útok v Sýrii provokáciou voči Asadovi

Fatálny chemický útok, ktorý sa stal v apríli v Sýrii, bol provokáciou voči sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickom fóre v Petrohrade.

02.06.2017 18:27
debata (13)

Šéf Kremľa tak potvrdil postoj Ruskej federácie, že Asadove sily nie sú zodpovedné za tento incident, ku ktorému došlo v meste Chán Šajchún za použitia bojovej látky sarin alebo podobnej substancie, informuje agentúra AP.

Američania v máji zaútočili strelami s plochou dráhou letu na leteckú základňu, z ktorej mal byť útok vedený.

Putin tvrdí, že útok mal za cieľ zdiskreditovať Asada, ktorý podľa neho „nevlastní takéto zbrane“. Dodal, že Moskva ponúkla Spojeným štátom a ich spojencom príležitosť na inšpekciu danej základne ohľadom prítomnosti stôp tejto bojovej látky, a skritizoval ich za to, že to odmietli.

„Spravili to tí, ktorí z tohto činu chceli obviniť Asada,“ zdôraznil ruský prezident. Dodal, že ruské tajné služby disponovali údajmi o tom, že podobný scenár bol plánovaný aj v iných častiach Sýrie vrátane okolia Damasku. „Tieto informácie sme zverejnili. Tí, čo to plánovali, sa našťastie včas zbadali,“ uviedol Putin.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #chemický útok #Vladimir Putin #Bašár al-Asad #Idlib