Víťazom maltských predčasných volieb sú vládnuci labouristi premiéra Muscata

Maltský premiér Joseph Muscat voľby vyhlásil pred mesiacom po obvinení svojej manželky a spolupracovníkov z korupcie.

04.06.2017 16:24
debata

Hoci ešte nie sú známe konečné výsledky, vodca vládnucich labouristov sa na základe projekcií vyhlásil dnes za víťaza a líder opozičnej Nacionalistickej strany Simon Busuttil uznal svoju porážku.

Podľa projekcií založených na predbežných výsledkoch zvíťazila Maltská labouristická strana (MLP) s 10-percentným náskokom, hoci jej predvolebné prieskumy predpovedali iba päťpercentný náskok. Muscat sa teraz ujme funkcie premiéra na druhé päťročné volebné obdobie, informovala BBC.

Muscat voľby vyhlásil rok pred skončením svojho prvého mandátu s odôvodnením, že obvinenia z korupcie môžu oslabiť národnú ekonomiku. Premiér i jeho manželka popierajú, že by Michelle vlastnila tajnú spoločnosť v panamskom daňovom raji. O tejto spoločnosti, ktorá údajne dostávala platby od vládnucej azerbajdžanskej rodiny, ako prvá informovala známa maltská bloggerka.

Vodca Nacionalistickej strany Busuttil, ktorý ju viedol do volieb prvýkrát, dnes na Twitteri oznámil, že rešpektuje rozhodnutie voličov.

Malta sa teší 6-percentnému rastu ekonomiky a nízkej nezamestnanosti, čo tvorilo základ predvolebnej kampane 43-ročného premiéra. „Ľudia sa jasne rozhodli zostať na ceste k ešte lepším výsledkom,“ komentoval rozhodnutie voličov Muscat.

Obvinenia svojej manželky z korupcie označil za „veľké klamstvo“ a na výzvy opozície, aby sa vzdal funkcie, reagoval vyhlásením volieb.

O kreslá v 65-člennom jednokomorovom parlamente sa uchádzalo 224 kandidátov.

Malta tento polrok predsedá Európskej únii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Malta #Joseph Muscat