Kolumbijskí povstalci z FARC odovzdali 30 percent svojich zbraní

Povstalecká skupina Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) oznámila, že odovzdala Organizácii Spojených národov 30 percent svojich zbraní v rámci mierovej dohody, ktorú vlani podpísala s kolumbijskou vládou s cieľom ukončiť viac než 50-ročný konflikt.

08.06.2017 08:56
FARC, Kolumbia Foto: ,
Rozhovory o ukončení najdlhšej vojny v Latinskej Amerike, ktorá od roku 1964 stála život 220-tisíc ľudí a šesť miliónov obyvateľov prinútila opustiť domovy, sa začali v Havane v novembri 2012.
debata

Vláda prezidenta Juana Manuela Santosa a povstalci z FARC nedávno predĺžili lehotu na odovzdanie zbraní po tom, ako logistické ťažkosti zdržali príchod časti zo 7 000 bojovníkov FARC do osobitných demobilizačných zón.

„Tridsať percent našich zbraní je v rukách Spojených národov,“ uviedol vodca FARC Rodrigo Londoňo. „Toto je začiatok našej rozlúčky so zbraňami,“ citovala ho agentúra Reuters.

Ďalších 30 percent zbrojného arzenálu odovzdajú povstalci 14. júna a zvyšných 40 percent 20. júna, čo je konečný termín stanovený v dohode s vládou o predĺžení lehoty, uviedli FARC.

Na základe mierovej dohody, ktorú v ľudovom hlasovaní voliči tesne odmietli, následne ju však presadil Kongres, sa FARC stanú politickou stranou a väčšina ich bojovníkov dostane amnestiu.

debata chyba
Viac na túto tému: #zbrane #OSN #kolumbia #FARC