Breivik sa sťažuje na svoju celu. Najvyšší súd sa tým odmietol zaoberať

08.06.2017 12:51

Nórsky najvyšší súd sa nebude zaoberať odvolaním teroristu Andersa Behringa Breivika, ktorý sa sťažuje na podmienky vo väzení a tvrdí, že Nórsko porušuje jeho práva.

Súd tak rozhodol jednomyseľne, uviedli nórska médiá. Breivikov obhajca Oystein Storrvik vzápätí oznámil, že sa jeho klient odvolá na Európsky súd pre ľudské práva. Pravicový extrémista Breivik v júli 2011 zabil pri atentátoch v nórskej metropole Oslo a okolí 77 ľudí.

Breivik sa na najvyšší súd obrátil po tom, čo nórsky odvolací súd v marci rozhodol, že Nórsko neporušuje Breivikove ľudské práva, keď ho drží v samoväzbe. Súd argumentoval tým, že hrozí veľké nebezpečenstvo, že by Breivik hlásiaci sa otvorene k nacizmu mohol násilia použiť aj v budúcnosti.

Uviedol tiež, že by Breivika mohli napadnúť ostatní väzni, keby nebol držaný v izolácii. Väznica navyše kompenzuje Breivikovi pobyt v izolácii lepšími väzenskými podmienkami, než majú iní väzni v Nórsku.

Odvolací súd v marci zvrátil minuloročný verdikt súdu prvej inštancie, ktorý uznal niektoré Breivikove sťažnosti a označil jeho držanie v izolácii, časté osobné prehliadky, používanie pút a ďalšie opatrenia za neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, ktoré porušuje niektoré práva zakotvené v európskom Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Breivik 22. júla 2011 vo vládnej štvrti v Osle odpálil nálož, ktorá pripravila o život osem ľudí. Krátko nato postrieľal 69 členov letného tábora sociálnodemokra­tickej mládeže na neďalekom ostrove Utöya. V roku 2012 bol za terorizmus odsúdený na 21 rokom väzenia. To je najvyšší jednorazový trest, ktorý je v Nórsku možné uložiť, možno ho ale opakovane predlžovať de facto až na doživotie.

Nórsky väzenský systém je zameraný viac na nápravu zadržiavaných ako na trestanie samotné a väčšina verejnosti považuje podmienky Breivikovho väznenia za veľmi ľudské. Vo väznici Skien má Breivik k dispozícii tri cely – obytnú, pracovnú a tréningovú o celkovej ploche 30 metrov štvorcových. Po celý deň sa môže medzi nimi slobodne pohybovať. Má tiež dostatočný prístup k dennému svetlu. V celách má okrem iného písací stôl, televíziu s DVD prehrávačom, X-box, elektronický písací stroj či bežecký pás.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Anders Breivik #väzenie #Najvyšší súd #Nórsko #ľudské práva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku