Trump je ochotný vypovedať pod prísahou o komunikácii s Comeym

Americký prezident Donald Trump je ochotný vypovedať pod prísahou o jeho komunikácii s bývalým šéfom FBI Jamesom Comeym. Vyhlásil to v piatok po rokovaní s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom v Bielom dome. Zopakoval, že Comeymu nikdy nepovedal, že od neho požaduje lojalitu. Na otázku, či je ochotný o tom vypovedať pod prísahou, odvetil: "Stopercentne áno".

10.06.2017 10:35
trump Foto: ,
Prezident USA Donald Trump.
debata

Trump sa vyhol priamej odpovedi na otázku, či Biely dom jeho komunikáciu s Comeym nahrával. „Poviem vám o tom možno niekedy vo veľmi blízkej budúcnosti. Nič neskrývam. A budete veľmi sklamaní, keď sa dozviete odpoveď, to sa nebojte,“ odpovedal americký prezident novinárom.

Trump začiatkom týždňa na Twitteri napísal, že bývalému šéfovi FBI Comeymu zostáva len dúfať, že žiadne nahrávky ich konverzácie neexistujú. Comey na to reagoval, že ak Trump nejaké nahrávky má, mal by ich určite zverejniť. Novinári sa na prípadnú existenciu takýchto nahrávok pýtali už vo štvrtok aj hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersovej, ktorá im odvetila, že sa „skúsi pozrieť pod pohovku“.

Comey vo štvrtok vypovedal pod prísahou pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb o okolnostiach svojho odvolania. „Domnievam sa, že som bol odvolaný z dôvodu vyšetrovania Ruska,“ vyhlásil s tým, že bol pre Trumpovu administratívu nepohodlný, lebo chcel vniesť svetlo do vyšetrovania údajných vzťahov medzi Kremľom a ľuďmi z najbližšieho okolia Trumpa a odmietal sa pri tom podrobiť nátlaku zo strany prezidenta. Trump odvolal Comeyho z postu šéfa FBI 9. mája.

Skutočnosti, ktoré bývalý šéf FBI vo výpovedi uviedol, naznačujú, že skutočným dôvodom jeho odvolania bola zrejme Comeyho neochota smerovať vyšetrovanie údajných vzťahov medzi Moskvou a Trumpovými ľuďmi tak, ako to vyhovovalo americkému prezidentovi. Trump ho údajne dokonca žiadal, aby „nechal tak“ bývalého poradcu prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Michaela Flynna.

Trumpov právny zástupca Marc Kasowitz následne vyhlásil, že prezident nikdy nikoho nežiadal, aby bolo zastavené vyšetrovanie nejakého konkrétneho človeka, a to platí aj vo Flynnovom prípade. Comeyho zároveň obvinil z „neoprávneného odkrytia súkromnej komunikácie“ a vyhlásil, že vyšetrenie tejto skutočnosti Trumpov tím „prenechá príslušným úradom“.

debata chyba
Viac na túto tému: #FBI #Donald Trump #americké prezidentské voľby #James Comey