Iracká armáda vstúpila do historickej časti Mosulu

19.06.2017 15:00
Irak, Mosul, boj, boje, vojaci, výbuch
Iracké jednotky počas bojov proti radikálom z teroristickej organizácie Islamský štát v Mosule. Autor: ,

Iracká armáda vstúpila na územie mosulského starého mesta. Generál Maan Saad agentúre AFP povedal, že vojsko vyzvalo civilistov, aby zostali doma, a radikálov, aby sa vzdali. O Mosul, ktorý býval irackú baštou radikálnej organizácie Islamský štát (IS), armáda bojuje od minulej jesene. V západnej časti mesta ostáva oslobodiť práve už len starú štvrť.

Boj o historické centrum sa začal v nedeľu. Saad povedal, že vojaci, členovia protiteroristickej jednotky a federálnej polície dnes postúpili niekoľko metrov do tejto časti mesta, ale za cenu veľmi ťažkého boja s IS.

„Vzhľadom na zastavanosť a zaľudnenosť ide o najnebezpečnejšie bitku,“ povedal Saad.

OSN odhaduje, že IS drží ako rukojemníkov 100 000 civilistov a chce ich použiť ako živé štíty. Kapitán Ahmad Džasím z protiteroris­tickej jednotky povedal, že armáda síce nemôže vojsť do úzkych uličiek ťažkou technikou, ale rovnako tak IS proti nej nemôže v takomto teréne použiť autá s bombami. „Môžu však bomby dávať na motocykle a tiež na pojazdné hračky s diaľkovým ovládaním,“ dodal.

Iracké vojenské vrtuľníky v nedeľu večer na posledné mosulské bojisko rozhodili pol milióna letákov s oznámením, že vojsko starú štvrť obkľučuje a začína útok zo všetkých smerov. „Držte sa bokom od verejných priestranstiev a využite akejkoľvek príležitosti spojiť sa s irackými vojakmi, aby ste sa vyhli tomu, aby vás použili ako ľudské štíty,“ stálo v texte. Letáky sa obracajú aj na radikálov a vyzývajú ich, aby si vybrali medzi tým, že sa vzdajú, alebo tým, že zomrú.

Iracká armáda postupuje proti IS v Mosule od vlaňajšieho októbra, a to z východu. Mesto rozdeľuje zo severu na juh rieka Tigris a jeho východná polovica bola oslobodená v januári. O západnú, viac zaľudnenú časť sa bojuje od februára. Od začiatku ofenzívy z Mosulu utieklo vyše 860 000 ľudí a do východnej časti sa ich už asi 195 000 vrátilo.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

73,99
Elite ruža cream grand

Elite ruža cream grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk