ESĽP: Ruský zákon zakazujúci šírenie homosexuálnej propagandy je diskriminačný

, 20.06.2017 11:32, aktualizované: 15:36

Európsky súd pre ľudské práva (ESLP) v utorok vyniesol rozsudok o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou v Rusku. Zákon, ktorý vyšiel v roku 2013, označil súd za diskriminačný voči homosexuálom. Ruské ministerstvo spravodlivosti sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať.

Súd, so sídlom v Štrasburgu, zákon prešetroval na podnet trojice ruských aktivistov za práva gayov. Sťažovateľom súd priznal odškodnenie a náhradu nákladov vo výške 50-tisíc eur. Súd rozhodol v prospech sťažovateľov v pomere šesť k jednému.

„Samotný účel zákona a spôsob ako je formulovaný a bol aplikovaný v kauzách je diskriminačný a neslúži žiadnemu legitímnemu verejnému záujmu,“ uviedol ESLP vo svojom rozhodnutí. „Zákon podporuje homofóbiu a to je nezlučiteľné s demokratickými hodnotami,“ pokračuje vyjadrenie súdu, čím sa odvoláva na desiaty a štrnásty článok európskej zmluvy.

Ministerstvo spravodlivosti Ruska sa ohradilo proti tomu, že zákon porušuje Európsku zmluvu o ľudských právach. Podľa ruskej ombudsmanky Tatiany Moskalkovovej súd zákon chybne interpretoval, podľa nej zákon nebráni vyjadrovaniu názoru ale propagande.

Zákon zakazuje propagáciu homosexuality z dôvodu jej „nemorálnosti“, pre niektorých ruských zákonodarcov ale nie je dostačujúci. Vo februári bol do parlamentu predložený návrh zákona, ktorý by umožnil trestať osoby otvorene sa hlásiace k homosexualite pätnástimi dňami väzenia. Návrh bol zamietnutý.

Na základe zákonu o propagande homosexuality bola počas jeho platnosti uložená pokuta štrnástim ľudom. Zákon má ochraňovať deti pred homosexuálnym vplyvom, ktorý podľa tvorcov zákonu rozvracia tradičné rodinné hodnoty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #LGBTI #ESĽP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku