Azylová politika Austrálie vyvoláva otázky okolo ľudských práv

Ako signatár Dohovoru OSN o právnom postavení utečencov sa Austrália zaviazala zabezpečiť, aby utečenci neboli posielaní späť do krajiny, kde im hrozí smrť, mučenie, perzekúcia alebo vážna ujma.

22.06.2017 10:24
debata (3)

Avšak organizácie pre ľudské práva majú obavy, že túto zásadu nevracať žiadateľa o azyl násilím späť niektoré kroky austrálskej vlády porušujú. Napríklad vrátenie člnov s ľuďmi usilujúcimi sa o azyl alebo umiestňovanie žiadateľov o azyl do detenčných centier mimo Austrálie.

V krátkej správe z marca 2017 Austrálsky výbor pre ľudské práva skúmal, ako Austrália dodržiava svoje povinnosti ochrany žiadateľov o azyl a utečencov.

Výbor v niektorých smeroch zaznamenal pozitívny vývoj, vrátane zníženia počtu ľudí v detenčných táboroch, uzavretie niekoľkých detenčných centier a tiež prepustenie takmer všetkých zadržaných detí. Výbor tiež zaznamenal častejšie využívanie alternatív namiesto detencie a obnovenie práva na prácu pre väčšinu žiadateľov o azyl.

Avšak predsedníčka výboru Gillian Triggsová sa domnieva, že stále existuje značný rozdiel medzi ľudskoprávnymi záväzkami Austrálie podľa medzinárodného práva a medzi tým, ako jedná s utečencami a žiadateľmi o azyl.

Triggsová dodáva, že jej organizácia má stále väčšie obavy z prístupu Austrálie, ktorý zvyšuje riziko návratu utečencov – vrátane repatriácie člnov, vybavovanie žiadostí o azyl v tretích krajinách na ostrovoch Nauru a Manus v Papue-Novej Guinei, zmeny v posudzovaní štatútu utečenec, nedostatočné posúdenie žiadostí pred prevozom do táborov a obmedzenie prístupu k bezplatnému právnemu poradenstvu.

Výbor tvrdí, že životné podmienky v detenčných táboroch mimo Austrálie aj naďalej nespĺňajú medzinárodné normy. Často sa objavujú správy o fyzických a sexuálnych útokoch a negatívnom vplyve pobytu v týchto centrách na duševné i telesné zdravie utečencov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #utečenci #azylová politika
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy