Nováčik by nemal poučovať veteránov, odkázal Orbán Macronovi

Maďarský premiér Viktor Orbán podľa zahraničných médií asi nebude patriť medzi fanúšikov nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Vo štvrtok sa na summite EÚ v Bruseli posťažoval, že sa mu nepáči, ak politik, ktorý je vo funkcii iba krátko, poučuje svojich služobne oveľa starších kolegov. "Je tu pomerne veľa veteránov, ktorí tvrdo pracujú už niekoľko desaťročí," vyhlásil maďarský premiér.

22.06.2017 18:32 , aktualizované: 20:29
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (23)

Orbána nahneval novinový rozhovor s Macronom, ktorý vo štvrtok zverejnilo viacero európskych denníkov a v ktorom kritizoval niektoré európske štáty za ich postoj v otázke utečencov.

Maďarský premiér na jeho slová reagoval s tým, že Macron je len na svojom prvom summite a jeho prvé kroky „neboli veľmi povzbudivé, keďže včera usúdil, že najlepšou formou priateľstva je kopnúť si do stredoeurópskych krajín“. „To nebývalo zvykom,“ posťažoval sa Orbán.

Macron v rozhovore pre európske denníky okrem iného povedal, že niektoré krajiny si vyberajú zo spoločného európskeho projektu iba to, čo sa im hodí, napríklad európske fondy, ale odmietajú niesť aj spoločnú zodpovednosť.

„Európa nie je supermarket, Európa je náš spoločný osud,“ vyhlásil francúzsky prezident. Kritizoval krajiny, ktoré sa odmietajú podieľať na prerozdeľovaní utečencov medzi jednotlivými členmi EÚ a žiadnych utečencov neprijímajú.

Macron nemenoval žiadne konkrétne krajiny. Na jeho vyjadrenie však vo štvrtok okrem maďarského premiéra zareagoval aj hovorca poľského prezidenta Andrzeja Dudu Krzysztof Lapinski, ktorý novinárom v Bruseli povedal, že Poľsko síce „vie, že Európa nie je supermarket“, ale to ešte neznamená, že od neho Európa môže žiadať súhlas s prerozdeľovaním utečencov.

Merkelová sa postavila za Macrona

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok na summite EÚ v Bruseli postavila za francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa dostal do sporu s Maďarskom a Poľskom. Predstaviteľov oboch stredoeurópskych krajín sa dotkli Macronove vyjadrenia o utečeneckej kríze, ktoré zazneli v rozhovore, zverejnenom vo štvrtkových vydaniach viacerých denníkov. Maďarský premiér Viktor Orbán dokonca Macronovi odkázal, že ako politický nováčik nemá čo poučovať veteránov, ktorí sú v politike už desaťročia.

Podľa Merkelovej však Macron povedal presne to, čo bolo správne. Aj podľa nemeckej kancelárky je dôležité byť si vedomý toho, že Európska únia je v prvom rade spoločenstvom hodnôt.

Macron v rozhovore pre európske denníky okrem iného povedal, že niektoré krajiny si vyberajú zo spoločného európskeho projektu iba to, čo sa im hodí, napríklad európske fondy, ale odmietajú niesť aj spoločnú zodpovednosť. „Európa nie je supermarket, Európa je náš spoločný osud,“ vyhlásil francúzsky prezident. Kritizoval krajiny, ktoré sa odmietajú podieľať na prerozdeľovaní utečencov medzi jednotlivými členmi EÚ a žiadnych utečencov neprijímajú.

Merkelová vo štvrtok večer v Bruseli uviedla, že si myslí to isté ako francúzsky prezident. „Myslím si, že je dôležité, že to Emmanuel Macron znova zdôraznil, pretože to ukazuje, že Francúzsko a Nemecko majú úplne rovnaký prístup,“ vyhlásila nemecká kancelárka. „Myslím si, že musme byť schopní sa ozvať, keď s niečím nesúhlasíme,“ dodala.

Macron pri svojej kritike nemenoval žiadne konkrétne krajiny. Na jeho vyjadrenie však zareagoval najskôr hovorca poľského prezidenta Andrzeja Dudu a neskôr aj maďarský premiér Orbán.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Emmanuel Macron